SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Kral Kupası öncesi ‘ayrılıkçı’ önlem!

Barcelona ve Athletic Bilbao'yu karşı karşıya getirecek Kral Kupası finalinde taraftar gruplarına karşı önlem alınması tartışılıyor.

Güncellenme: 19:46, 12/03/2015
Kral Kupası öncesi ‘ayrılıkçı’ önlem!

İspanya Kral Kupası’nda 30 Mayıs’ta oynanacak Barcelona-Athletic Bilbao finalinde taraftar gruplarının olası protestolarına karşı şimdiden önlem alınmaya çalışılıyor.

Ülkenin özerk iki bölgesi Bask ve Katalonya’nın iki takımı Athletic Bilbao ve Barcelona’nın taraftarlarının bundan önceki Kral Kupası final maçlarında yaptıkları İspanya karşıtı eylemlerin bu sefer tekrarlanmasına müsaade edilmeyeceği açıklandı.

İspanya’daki Profesyonel Futbol Kurumu’nun (LFP) Başkanı Javier Tebas, taraftar gruplarının final maçında İspanya Milli Marşı veya Kral 6. Felipe’yi ıslıklaması halinde maçın durdurulmasından yana olduğunu söyledi. Tebas, “Benim alanıma girmiyor ama geçmiş yıllardaki olayların bir daha olmaması için çalışacağım. Bir geleneği alışkanlık haline getiremezler. Milli marş finalin sembollerinden biridir” şeklinde konuştu.

Öte yandan uzun yıllar Madrid özerk yönetim başkanı olarak görev yapan ve gelecek mayıs ayında yapılacak yerel seçimlerde, iktidardaki Halk Partisi’nden Madrid Belediye Başkanı adayı olan Esperanza Aguirre, İspanya Milli Marşı’nı ıslıklama veya Kral’a hakaretin “İspanyollara karşı bir nefret göstergesi” anlamına geldiğini savunarak, bu tavırlarını sürdürmeleri halinde Athletic Bilbao ve Barcelona’nın Kral Kupası’ndan ve La Liga’dan çıkmalarını istedi.