SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Galatasaray’da büyük vurgun!

HaberTürk Gazetesi yazarı Atilla Türker, bugünkü köşesinde yazdığı yazı ile futbol gündemini tamamen bu konuya çevirdi. Türker'in köşesinde yayımladığı belgeye göre 'G.Saray’ın yönetim toplantısında Florin Bratu için 600 bin Dolar’a anlaşma yapılmış, karar defterine işlenmiş. Bir hafta sonra rakam 3 milyon 100 bin Dolar’a çıkmış, aynı yöneticiler altına imza atmış.'

Güncellenme: 11:28, 12/03/2015
Galatasaray’da büyük vurgun!

İşte Atilla Türker’in gündeme bomba gibi düşen yazısı…

G.Saray'ın yönetim toplantısında Florin Bratu için 600 bin Dolar'a anlaşma yapılmış, karar defterine işlenmiş. Bir hafta sonra rakam 3 milyon 100 bin Dolar'a çıkmış, aynı yöneticiler altına imza atmış. Romanya'da bu yüzden Popescu'yla birlikte 7 kişi tutuklanırken, bizde ise her şey güllük gülistanlık…

1052593_549f155d39744a67076b3206295f51bd

Bu köşede gördüğünüz bu 2 belge… G.Saray'daki bir transfer cambazlığını ortaya koyan son derece önemli bir belgedir. Cambazlık diyorum, şimdilik öyle kabul edin, sonra okuyun, cambazlık mı, yoksa daha başka bir atraksiyon mu, siz karar verin.

Ama hemen söyleyeyim: Bu 2 belge ışığında… Romanya'da 7 futbol adamı tutuklandı. Ve halen hepsi de hapis yatıyor.

789451-13459553-640-360

Okuyanlar bilir, geçen hafta bu köşede, “Birileri hapis yatıyor, birileri de sefasını sürüyor” başlıklı bir yazı kaleme almıştım. Bu hafta da belgelerini yayımlıyorum. Bilmeyenler için ufak bir hatırlatmada bulunayım: Romanya'da yaklaşık 10 yıl önce çok büyük bir skandal patladı. Popescu'yla birlikte 7 futbol adamı, “Transferlerde usulsüzlük yaptıkları ve vergi kaçırdıkları gerekçesiyle” sorgulandı. Popescu 3 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı. Suça adı karışan diğer futbol adamları da ağır hapis cezaları aldı.

fft30mm1652958

Popescu'nun kim olduğunu yazmama gerek yok. Barcelona'nın yanı sıra G.Saray'da da top koşturan ve 105 kez Rumen milli takım formasını giyen Popescu, geçen yıl bu cezaya çarptırılmamış olsaydı eğer, şimdi Romanya Futbol Federasyonu Başkanı koltuğunda oturuyor olacaktı. İşte… Popescu ve arkadaşlarının 1999 ile 2005 yılı arasında gerçekleştirdikleri bu 12 transferden biri de Florin Bratu'nun transferidir.

zzjpg_h986

Belgedeki bilgileri biraz sonra yazacağım. Öncesinde… Mahkeme kayıtlarına gidelim… 630 bin Dolar'lık bonservis ücreti bulunan Bratu, G.Saray'a 2 milyon 750 bin Dolar'a itelenmiş. Evet, itelenmiş… Ve hatta bu 2 milyon 750 bin Dolar'ın dışında, Becali Sport adlı menajerlik şirketine G.Saray tarafından 350 bin Dolar daha ödenmiş… Yani Bratu'nun G.Saray'a maliyeti 3 milyon 100 bin Dolar'ı bulmuş. Kazığın güzelliğini görüyor musunuz!

BRATU'YA 100 BİN, POPESCU'YA 1 MİLYON DOLAR!

Yine kayıtlara göre… Bratu 100 bin Dolar almış… Sadece 100 bin Dolar!.. Bratu'nun kulübü olan Rapid Bükreş'in kasasına da 630 bin Dolar girmiş. Eee… Gerisi nerede! Müfettişlerce yapılan sorgusual sonucu… Popescu itirafta bulunmuş. “1 milyon Dolar'ını da ben aldım” demiş. Aynı Popescu'nun, 350 bin Dolar komisyon ücreti ödenen Becali Sport adlı menajerlik şirketinin ortağı olduğunu da ayrıca belirteyim. Hesap kitap yapılmış… 100 bin Dolar Bratu'ya… 630 bin Dolar Rapid Bükreş'e… 350 bin Dolar menajerlik şirketine… 1 milyon Dolar da Popescu'ya… Ediyor size 2 milyon 80 bin Dolar… İyi de efendim; G.Saray'ın kasasından çıkan miktar 3 milyon 100 bin Dolar… 1 milyon 20 bin Dolar nerede?

Başlıksız-1

BÖYLE AVANTA GÖRÜLMEDİ!

Sorulmuş, soruşturulmuş, şu sonuç ortaya çıkmış… 1 milyon 20 bin Dolar da Türkiye'de ve Romanya'da bulunan çeşitli kişilere “avanta” olarak dağıtılmış! Geldik şimdi can alıcı noktaya… Belgelere dikkatli bakmakta yarar var. Bu iki belgenin de G.Saray yönetim kurulu toplantılarında alınan kararlar olduğunu hemen belirteyim. Her iki toplantı tarihi arasında sadece 1 hafta var! Ama kararlar arasında uçurum var.

İlk belgede… 25 Ağustos 2003 tarihinde rahmetli Özhan Canaydın başkanlığında toplanan yönetim kurulunda… Florin Bratu ile 100 bin Dolar karşılığında sözleşme imzalanması talebi karara bağlanıyor. Ve ayrıca “Bratu'nun menajeri olan Ioan Becali ile Popescu'ya sporcunun Rapid Bucharest Takım'ı ile sözleşmesini bedelsiz olarak feshetmesi halinde 500.000 Amerikan Dolar'ı hizmet bedeli ödenmesi talebi” de kararlaştırılıyor. Yani… Bu transfer karşılığında, G.Saray'ın kasasından çıkması gereken para toplamda 600 bin Dolar.

Bir hafta sonra… 3 Eylül 2003'te… Aynı yönetim toplantısında… Aynı kişiler tarafından yapılan toplantıda… “Bratu'nun R.Bucuresti takımından 2 milyon 750 bin Dolar karşılığı transfer edilmesi talebi” karara bağlanıyor. Ekstra olarak Becali Sport'a 350 bin Dolar'lık komisyon ücretinin 4 taksit halinde ödenmesi de kararlaştırılıyor. Vurgulamakta yarar var: Bu 350 bin Dolar'ın içinde, aynı dönemde transfer edilen Petre Ovidiu'nun komisyon ücreti de bulunuyor. 1 hafta önce, 600 bin Dolar… Hem de anlaşma yapılmış, iş bitmiş, karara bağlanmış. 1 hafta sonra ise… 3 milyon 100 bin Dolar…

RUMENLER TAKİPTE, BİZDE SÜMENALTI El insaf… Evet… Bu nasıl iş… Kim, nasıl izah edecek… Nasıl alındı böyle bir karar… Birilerinin hesap vermesi gerekmiyor mu? Romanya'da savcılar araştırdı, davalar açıldı, tarihi cezalar verildi. Ama ülkemizde… Batı'ya açılan pencerede… Yapan yaptığıyla kaldı.

Şimdi… Popescu ve arkadaşlarının cezaevine girmesine neden olan transferler arasında Bratu dosyasının çok önemli bir yer tuttuğunu hatırlatmam gerekiyor. En önemli not: Bu olay patlak verdikten sonra, Romanya Futbol Federasyonu ve Maliye Bakanlığı, resmi yazışmalar içine girerek, Türkiye Futbol Federasyonu ve Maliye Bakanlığı ile temasa geçerek, olayı en ince detaylarına kadar aydınlığa çıkardı. Sayfada görmüş olduğunuz bu belge de, Rumen yetkililer tarafından G.Saray'dan istenen ve temin edilen o belgeler arasında çok müstesna yerini koruyor.

Sonuç… Batı'ya açılan bu pencere… Ne zaman temizlenecek acaba!

Yayınlanma Tarihi:11:16,