SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Dortmund taraftarından ırkçılığa karşı kampanya

Almanya'da son yıllarda aşırı sağcıların merkezi haline gelen ve son günlerde de gazetecilere yönelik ırkçı tehdit ve saldırılarla anılan Dortmund'da önemli bir kampanya başlatıldı.

Güncellenme: 21:31, 12/03/2015
Dortmund taraftarından ırkçılığa karşı kampanya

Almanya’da son yıllarda aşırı sağcıların merkezi haline gelen ve son günlerde de gazetecilere yönelik ırkçı tehdit ve saldırılarla anılan Dortmund’da önemli bir kampanya başlatıldı. Kentin dünyaca ünlü futbol kulübü BVB Borussia Dortmund taraftar ve destekleme derneği, aşırı sağcılarla anılmaya başlayan Dortmund’da, “Irkçılara bira yok” kampanyasını hayata geçirdi.

BİR MİLYON BİRA ALTLIĞI DAĞITILDI

Hafta sonundan itibaren Dortmund’daki birahane, restoran, bar ve eğlence mekanlarına, üzerinde “Irkçılara bira yok. Bira, futbol, dünyaya açıklık” yazılı bir milyon bira altlığı dağıtıldı.

Kampanya ile stadyum dışında topluca futbol seyredilen mekanlarda ırkçılığa açık tavır alınırken, bir zamanlar bira başkenti olarak anılan kentin, şimdilerde ırkçılık ve neonazilerle gündeme gelmeye başlamasının önüne geçilmek isteniyor.

Kampanya ile tüm camia olarak ırkçı ve ayrımcı tutumlara karşı ortak bir sorumluluk alındığını kaydeden BVB Başkanı Dr. Reinhard Rauball, “Irkçılığı görmezden gelmek yerine, hoşgörü ve renkli bir BVB için, ırkçı ve ayrımcılığa karşı açıkça tavır alıyoruz” ifadelerini kullandı.