SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Eski Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Özer Ayık, hakkında ortaya atılan iddialara ilişkin, “Hakkımda açılmış tek bir tane dava yok. Bir tane hukuki dava yok. Sadece Kayseri’deki güvenlik ağları ihalesine ilişkin, mallar gümrüğe gelmeden ödeme yapıldığı için savcılıkta bir inceleme var” dedi.

Ayık, Erzurum’da düzenlediği basın toplantısında, Kayak Federasyonu Başkanı Mehmet Erol Yarar’ın kendisi hakkında yaptığı açıklamalara ilişkin, kendi döneminde Türkiye’de dünya kupasının finallerini yaptıklarını, federasyon olarak uluslararası birçok yarışma yaptıklarını söyledi.

Uluslararası anlamda birçok faaliyetlere evsahipliği yaptıklarının altını çizen Ayık, “Hani biz kayakta tanınmayan bir ülkeyiz’ diye iddialar atılıyor ya. Bırakın tanınmayı biz 2007 yılında 12 ülke adayken, 2010 yılı için Dünya Kayak Federasyonu Kongresi’ni Türkiye’ye aldık. Tüm dünyanın kayak federasyonları başkanları ve en iyi kayakçılar Türkiye’ye geldiler. Tam bin kişinin üzerinde katılımla dünya kayak kongresini yaptık” diye konuştu.

Seçimi kazınır kazanmaz yönetimin dilekçe yazarak, bir kişiyi dünya komite başkanlığından attırdığını ileri süren Ayık, “FIS bile şaşırdı. İnsanlar buraya gelebilmek için ne mücadeleler veriyor, siz kendi elemanınızı attırıyorsunuz’ diye. Layıkıyla göreve gelen bir elemanı, görevden çıkarıyorsunuz ve artık bizim dünya komite başkanımız bile yok” şeklinde konuştu.

Kendi döneminde, “kayağa darbe vurulduğu” yönündeki açıklamaların gerçeği yansıtmadığını, bunun emek hırsızlığına girdiğini söyleyen Ayık, göreve geldiğinde Türkiye’de sadece 4 snowtrack olduğunu ancak 35 snowtrack, 44 kar motoru dağıttıklarını ifade etti.

Ayık, “Sen bu 125 milyonu ne yaptın’ diye soruyor. Erzurum’daki Konaklı’da 6, Palandöken’de 3 telesijeyi kim, hangi parayla yaptı? Konaklı ve Palandöken’de 100 hektarın üzerindeki suni kar sistemlerini kim kurdu, hangi parayla kurdu? Birçok ile kayak tesislerini kim yaptı, hangi parayla yaptı? Kandilli’deki biatlon sistemini, bu kadar kar motorunu, snowtrackı, bir sürü güvenlik ağını kim aldı? Hala o güvenlik malzemeleri kullanılıyor Türkiye’de” dedi.

25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’nın master planını, pistleri kendilerinin yaptığını belirten Ayık, o dönemde sadece Konaklı’da 12 kilometre yol yaptıklarını, enerjiyi bölgeye götürdüklerini vurguladı.

Ayık, “Kayseri’de güvenlik ağları ihalesi yapılmış, gümrüğe gelmeden parası ödenmiş’ diye soruyor. Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin de kayağa büyük hizmetleri var. Güvenlik ağı için 650 bin liraya ihale yapıldı ve malzemeler hazır olmasına rağmen, seçimden sonra iptal ettirdi” diye konuştu.

Kendi döneminde, ekiple başarılı işlere imza attıklarını ve kayağı en iyi yere getirdiklerini savunan Ayık, “Hakkımda açılmış tek bir tane dava yok. Bir tane hukuki dava yok. Sadece Kayseri’deki güvenlik ağları ihalesine ilişkin mallar gümrüğe gelmeden ödeme yapıldığı için savcılıkta bir inceleme var. Bu konuyla ilgili yakında karar verilecektir. Biz savcılığa talep edilen bütün bilgileri verdik. Hukuka intikal etmiş bir şey” dedi.