SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Kıbrıs ile işbirliği anlaşması!

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, KKTC Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş ile bir araya geldi.

Güncellenme: 00:15, 11/03/2015
Kıbrıs ile işbirliği anlaşması!

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ile gençlik ve spor alanında önemli çalışmalar yürüteceklerini vurgularken, “KKTC’nin bizleri asla yabancı bir yer olarak görmediği, kalplerimizin ve geleceğimizin de bir olduğu bir yapı içerisinde gençlerimize her türlü desteği vereceğiz” dedi.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, KKTC Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş ile bir araya geldi.

Bakan Çağatay Kılıç, görüşmede KKTC’de kurulan yurt dışı koordinasyon ofisinden dolayı duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Oradaki çalışmalara verebileceğimiz destek konusunda da her türlü yardıma ve işbirliğine hazır olduğumuzu belirtmek isterim” dedi.

Bakan Çağatay Kılıç, Denktaş ile iki ülke arasındaki gençlik ve spor alanında yapılabilecek çalışmaları genel anlamda değerlendirdiklerini kaydetti.

KKTC ile önemli çalışmalar yürüteceklerini kaydeden Bakan Çağatay Kılıç, “Bu bağlamda gençlik merkezi çalışmalarımızın yanı sıra yaz kamplarımızda gençlerimizin birbirini daha iyi tanıması ve beraber vakit geçirmesi adına çalışmalarımız olacak. Bu kamplarda gençlerimiz, sosyal ve spor aktiviteleriyle bir araya gelecek” diye konuştu.

Dışişleri Bakanlığı ile yakın zamanda yurt dışında yaşayan gençlerle ilgili çalışmalar başlattıklarını belirten Bakan Çağatay Kılıç, “Ülke dışında olan bazı genç kardeşlerimizin Türkiye’yi ziyaret etmeleri ve kamplarda kalmaları konusunda çalışmaları başlattık. İnşallah bunları geliştirerek devam ettireceğiz” ifadelerine yer verdi.

KKTC sporunda yaşanan bazı üzücü konuların zaman zaman gündeme geldiğini anlatan Denktaş, “Bunların en son örneği maalesef bizim futbol kulüplerindeki sporcularımızın, transfer dönemi dışında Türkiye Bölgesel Amatör (BAL) Ligi’ne transfer olmaya başlamasıyla ortaya çıkan sorundur” dedi.

“TFF’NİN YAPMIŞ OLDUĞU BU GİRİŞİMİN MUHTEŞEM OLDUĞUNU SÖYLÜYORUM”

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören’in, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun daveti üzerine KKTC’yi ziyaret ettiğini hatırlatan Denktaş, “İki bakanlık olarak ‘bu sorunu nasıl çözeriz’ diye arayış içerisindeydik. Futbol, FIFA kuralları çerçevesinde bütün dünyada yürüyen bir spor dalı. Biz de bu kuralların dışında kalamayız. Türkiye Futbol Federasyonu da (TFF) kalamazdı. Dün itibariyle TFF’nin beni çok mutlu eden bir girişimini öğrendik. FIFA’ya bir temsilcilik açmak için bir müracaatta bulunmuş. Ben bu ülkenin spordan sorumlu bakanı olarak değil, bir ferdi, eski bir sporcusu olarak TFF’nin yapmış olduğu bu girişimin muhteşem bir girişim olduğunu söylüyorum” şeklinde konuştu.

TFF’nin kendi beklentisinin çok ötesinde bir adım attığını vurgulayan Denktaş, “Sayın Demirören’e bu anlamda yürekten teşekkür ediyorum. Üzüldüğüm şu; bugün buraya indim sabah görüşmeleri başlattık. Bizim futbol kulüplerinden hiç doğru olmayan bir şekilde yaklaşım ortaya çıkmış. Bu, KKTC’ye döner dönmez ele alacağım konulardan biri olacak TFF tarafından yapılan girişimin yıllardan beri özlediğimiz bir girişim olduğunu belirtmeliyim. Zaman zaman böyle aksi sesler çıkacak. Biz yürüyüşümüzü devam ettireceğiz” açıklamasında bulundu.

“SPORCULARIMIZIN DÜNYAYA AÇILABİLECEĞİ PENCERE; ANAVATAN TÜRKİYE”

Denktaş, iki ülke arasında birlikte yürütecekleri projelerin olduğunu ifade ederek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Futbol dışındaki diğer branşlarda sporcularımızın dünyaya açılabileceği pencere, Anavatan Türkiye. Nasıl bir formülle bunu hayta geçiririz diye bizim spor dairemiz bir çalışma başlattı. Onu sizlerle de paylaşacağız. Zaman içerisinde, inşallah gençlerimiz kendi kısır döngüsü içinden kurtulup dünyaya açılabilecek. Yeteneklerini buradaki kardeşleriyle öncelikli olmak üzere dünyadaki kardeşleriyle de paylaşmaya başlayabilecek diye ümit ediyorum.”