SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Kadınlar Hentbol Süper Lig ekiplerinden Ardeşen Gençlik ve Spor Kulübü, Avrupa Challenge Kupası’nda yarı finale yükselmek için hafta sonu Polonya’nın Pogon Baltica Szczecin takımıyla mücadele edecek.

Avrupa Challenge Kupası çeyrek finalinde “Dişi Atmacalar”, Pogon Baltica Szczecin takımıyla yapacağı iki maçı da Recep Tayiyp Erdoğan Üniversitesi Ardeşen Meslek Yüksekokulu Spor Salonu’nda 14-15 Mart’ta oynayacak.

Avrupa Kupası’na 3. turdan başlayan Karadeniz temsilcisi, Ardeşen’de oynanan iki karşılaşmada 3. turda Polonya temsilcisi Energa AZS Koszalin, 4. turda ise Hırvatistan’ın RK Zelina takımını eleyerek çeyrek finale yükselmeyi başarmıştı.

Rize temsilcisi, 3. ve 4. turda olduğu gibi iki karşılaşmayı seyircisi önünde oynayacak. İki kulüp arasında yapılan görüşmelerin ardından Avrupa Hentbol Federasyonu karşılaşmaların her ikisinin de Rize’de oynanmasına karar vermişti.

Ardeşen Gençlik-Pogon Baltica Szczecin karşılaşmasını, Letonya Hentbol Federasyonu’ndan Aleksandrs Rutkovskis ve Uldis Dzerve ikilisi yönetecek.

Antrenör Hikmet Vurgun, telafisi olmayan iki maç oynayacaklarını, Muratpaşa Belediyesi ile Türk hentbolunu temsil eden iki ekipten biri olduklarını söyledi.

İki maçın içeride yapılmasının kendileri için avantaj olduğunun altını çizen Vurgun, “İki maçta da çok dikkatli olmalıyız. İkili maçlarda ilk maçın sonucu insanları yanıltabiliyor. Bunları daha önceki turlarda gördük. 3. turda 6 farkla kazandığımız karşılaşmanın rövanşında berabere kalmıştık, 4. turda ise 3 farkla kazandığımız maçı rövanşta 2 farkla kaybetmiş ve averajla çeyrek finale çıkmıştık. Bunu bilerek, zamanı kontrol ederek oynamalıyız” dedi.

Vurgun, rakiplerinin dinamik ve alternatifli bir kadroya sahip olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Biz de saha ve seyirci avantajını kullanıp turu geçmek istiyoruz. Zor bir maç olacak. Zorları başardıkça daha da mutlu oluyoruz. Aslı’nın ilk maçta olmaması önemli. Takımın iyi performans gösteren oyunculardan biri. Aslı olmadan oynamak zor ama imkansız değil. Her iki maçta da bireysellikten çok takım olarak mücadele etmenin gayreti içerisinde olacağız. Takım olmak çok önemli. Zor olduğunu biliyoruz. Üstesinden geleceğimize inanıyorum. İlk maçta avantajlı sonuç alıp rövanşta hak ettiği turu geçen takım olmak için mücadele edeceğiz.”

Takım kaptanı Perihan Topaloğlu ise adım adım yükseldiklerini vurgulayarak, “Çeyrek finale çok iyi maçlar oynayarak geldik. Çok zor bir maç. Saha ve seyircimiz önünde olmamız bizim için çok büyük avantaj. Bu turu da geçeceğimize inanıyorum” dedi.

Mehtap Gençoğlu ise takım olarak turnuvaya hazır olduklarını, taraftar desteğiyle yarı finale yükselmek için mücadele edeceklerini söyledi.