SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türk futbolunun gözü bu toplantıda!

Haliç Kongre Merkezi’nde saat 13.00’da başlayacak toplantıda, 18 kulübün en önemli gündem maddesi maç naklen yayınları, yani havuz sistemi olacak.

Güncellenme: 07:54, 10/03/2015
Türk futbolunun gözü bu toplantıda!

Kulüpler Birliği Vakfı bugün toplanıyor. İstanbul Haliç Kongre Merkezi'ndeki saat 13.00'te başlayacak toplantıda 18 kulübün en önemli gündem maddesi maç naklen yayınları yani havuz sistemi olacak…

Kulüpler Birliği'nin, bugün Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ile yayın konusunda masaya oturması ve devrim niteliğinde kararlar alması bekleniyor. Bu nedenle gözler bu toplantıya çevrilmiş durumda.

Bu kritik toplantıda maç yayın ilkelerinin yeniden belirlenmesi ve bir model oluşturulması ele alınacak. Toplantı sonunda Kulüpler Birliği Vakfı ve İstanbul Başakşehir Kulübü Başkanı Göksel Gümüşdağ'ın toplantının içeriğine ve alınan kararlara dair detaylı bir açıklama yapması bekleniyor.

SÜPER LİG'DE YAYIN GELİRİ NASIL DAĞITILIYOR?

* % 11'i Süper Lig'de şampiyon olan takımların şampiyonluk sayılarına göre * % 35'i kulüplere eşit olarak * % 45'i performansa bağlı başarı primi olarak * % 9'u ise ilk altıya giren takımlara başarı primi olarak

LİG YAYIN HAKLARI NASIL PAZARLANIYOR

İNGİLTERE – Premier Lig'in havuz sistemi var. Maç yayın hakları kulüplerin kurduğu ve ligi yöneten Premier Plc. Şirketi tarafından pazarlanıyor.

İSPANYA – La Liga'da her kulüp kendi yayın haklarını kendisi pazarlıyor. Ancak 2016-17'den sonra havuz sistemine geçilecek.

ALMANYA – Bundesliga'da da havuz sistemi var ve yayın hakları Kulüpler Birliği tarafından pazarlanıyor.

Hürriyet