SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Cüneyt Çakır’ın derbi notu belli oldu

Çakır'ı herkes Olcan'ı atmadığı için topa tutarken gözlemci ve güncel hakem yorumcuları isyan etti: Emenike topa sahip değil, son adam kuralı yanlış biliniyor.

Güncellenme: 08:21, 10/03/2015
Cüneyt Çakır’ın derbi notu belli oldu

Fenerbahçe – Galatasaray derbisi sonrasında Cüneyt Çakır, Erman Taroğlu ve Ahmet Çakar tarafından yine yerden yere vurulurken maçın gözlemcisi Zihni Aksoy ve kendini güncelleyen hakem hocaları tam tersini düşünüyor.

Aksoy’un beğendiği, bir çok hakem eleştirmeninin “Sınıfı geçti” dediği pozisyonların değerlendirmesi şöyle:

1-BURAK’A FAUL: 18 yayı üzerinde Topal’ın engellemesi derbi standartlarında normal, faul yok.

2-DİEGO’YA PENALTI: Kendini bıraktı, ‘devam’ doğru karar. Diego’ya kart vermek gerekmiyor.

3-OLCAN’A İLK SARI: Gökhan Gönül’ün yön değiştirmesinde Olcan hızla geliyor, temas var. Gri pozisyon. Faul versen de olur. Standartlara göre hatalı karar değil.

4-EMRE-CHEDJOU KAVGASI: Çakır’ın görüş alanında, kavga ikisi arasında çözüldü, genel izlemesi yerinde.

5-BALTA’YA KIRMIZI: Emenike’yi son adam pozisyonunda Hakan Balta faulle durdurdu. Kırmızı değil sarı çünkü Emenike’nin ve topun yönü kaleye değil taça doğru.

6-OLCAN’A KIRMIZI: Herkesin “Kırmızı gerekir” dediği pozisyonda yorum hatası var. Emenike topu alırken “son adam” gibi gözüküyor. Ancak orada, “Top nerede’ demek lazım. Top havada, Emenike hakim değil, tek vuruşta golü atamaz, kırmızı değil sarı yerinde. FIFA, UEFA hakem hocaları şunu emrediyor; “hava toplarında bariz gol şansı olmaz.”

UZATMA SÜRESİ: Olcan-Chedjou tartışmasında 150 saniye geçti, yani 2.5 dakika. Ama uzatma 1 dakikaydı. Bu tutarlı olmadı.

MESAJ: Çakır’ın standartlarında bir Avrupa hakem derbiyi yönetse unvanına unvan katar, hakemliğine şapka çıkartılır, heykeli dikilir.

ÇAKIR’IN ARTILARI

1- İki takım oyuncuları ile süper diyalog kurdu 2- Oyunu kontrol etti, herkesin saygısını kazandı 3- Maça tempo kattı, sayesinde futbol konuşuldu 4- Faul standartları tutarlı ve ‘devam’ ağırlıklıydı. 5- Tüm disiplin uygulamalarında başarılı oldu 6- Diego’nun pozisyonunu çok iyi süzdü

ÇAKIR’IN NOTU 8.5

Şükrü Saracoğlu’ndaki derbi maçta özellikle F.Bahçeliler’den sert tepkiler alan Cüneyt Çakır, gözlemcisinin “Süper” not aldı.

Çakır’a maçın gözlemcisi Zihni Aksoy tarafından 8.5 notu verildi. “Çok iyi, övgüye eğer performans” olarak nitelendirelen ve bir derbi için oldukça yüksek olan not Çakır’ın gelecek haftalarda da kritik maçlarda görev alacağının sinyali oldu.

Gözlemci, tecrübeli hakeme 8.4 yönetimi nedeniyle, +0.1’de zorluk derecesi yüksek maçın altından kalkması sonrası puan verdi.

Akşam

Yayınlanma Tarihi:08:20,