SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Sivasspor karşısında 3 puanı zor kurtaran Beşiktaş’ta moraller Sosa’dan gelen haberle bozuldu. Sivas maçında sakatlanan Arjantinli oyuncunun çekilen MR’ında sol arka adalesinde 1. derece yırtık tespit edildi. Bu sezon sakatlıklardan çok çeken Beşiktaş’ta Sosa’nın da katılmasıyla birlikte takımda bulunan 26 futbolcunun 11’i, toplamda 15 kere bağlarında yırtık sorunu yaşarken, Avrupa ile aralarında dev bir uçurum ortaya çıktı. Beşiktaş’ta 26 isim yüzde 37,9’u bu problemi yaşarken, Avrupa’nın beş büyük liginde ilk üç sıra takımlarında yer alan 451 futbolcunun yüzde 7,5’i yani 34’ü bağlarını yırttı.

--1374000

GERİ DÖNÜŞLERDE DE BÜYÜK FARK VAR

Sihirli dokunuşları ile ünlü (!) olan Beşiktaş kulüp doktoru Ertuğrul Karanlık, bu sorunu yaşayan 11 futbolcuyu ortalama 20 günde sahalara döndürdü. Bu ortalama Avrupa’da ise epey farklı. Avrupa’nın zirve ekiplerinde yaşanan bu 34 sakatlıkta futbolcular ortalama 60 gün dinlenirken, hiçbir isim bir sezonda ikinci defa bağlarını yırtmadı. Bu arada Avrupa’nın bu 15 ekibinin 8’inde toplamda 10 bağ sakatlığı yaşanırken, Manchester City ve Barcelona’da bu sezon hiçbir futbolcu bağ yırtığı ile karşılaşmadı. Geri kalan 24 sakatlık ise 5 ekibin kadrolarında oldu.

SOSA BRUGGE MAÇINDA YOK

Sivas maçının ilk yarısında oyundan alınan ve sol arka adalesinde 1. derece yırtık tespit edilen Sosa, Avrupa Ligi’nde oynanacak Club Brugge karşılaşmasında forma giyemeyecek. Arjantinli’nin ligdeki Erciyes maçına yetişip yetişmeyeceği ise şimdilik belli değil.

Sabah