SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Kardemir Karabükspor Teknik Direktörü Yılmaz Vural, ailesi ve yardımcı antrenörleri ile birlikte öğlen saatlerinde Amasra'ya geldi.

Yılmaz Vural, Amasra Belediye Başkanı Emin Timur'u makamında ziyaret etti. Vural, Belediye Başkanı Emin Timur'dan Amasra'da futbol kulüpleri ve altyapı ile ilgili bilgiler aldı. Yılmaz Vural, Belediye Başkanı Emin Timur'a Karabükspor'un Konyaspor'u 4-1 mağlup ettiği maçı hatırlatarak, “Konyaspor’u 4-1 yendiğimiz maçı izlemeye gelmiştiniz siz, bize uğurlu geldiniz. Konyaspor’la yapacağımız maça sizi davet ediyorum” dedi.

Başkan Timur ise, “Karabükspor'un Konyasporla yapacağı mücadeleye gelme sözü veriyorum” dedi. Yılmaz Vural ve ailesi Amasra'da yaptıkları kısa gezintinin ardından Karabük'e hareket etti.

Yılmaz Vural, Amasra ziyareti ile ilgili yaptığı açıklamada, “Amasra'ya çok uzun yılar önce geldim. Belki 45 sene oldu. Biraz değişmiş Amasra ancak 45 yılda bu kadar değişim az, daha fazla olması gerektiğini düşünüyorum. Amasra inanılmaz bir tarih ve doğal güzelliğe sahip. Belki Ege Akdeniz değil ama Karadeniz'in incisi burası. Amasra daha da gelişmiş olabilirdi. Bu gelişme için bir şeyler yapılması gerekli mesela üniversitenin bir bölümü Amasra'da açılsa öğrenci hareketlilik getirir.

Gördüğüm kadarı ile kış aylarında birçok tesis ve evler boş duruyor. Ayrıca yer altındaki tarihin yer üstüne çıkartılması gerekir. Bugün Belediye Başkanımızı ziyaretimizde bu konuyu da görüştük. Yerin altındaki gizli tarihi gün ışığına çıkartabilsek çok şey değişir. Çünkü insanlar tarih olan yerlere dünyanın dört bir tarafından geliyor. Nevşehir Göreme Japon kaynıyor. İnsanlar Japonya'dan kalkıp geliyorlar. Amasra tarihi gün ışığına çıkartılırsa turizm ciddi şekilde gelişir. 45 sene öncesini hatırladığımda eski yol aklıma geliyor. Dönerek inilir ve Amasra'ya gelinirdi. Şimdi tünel açılmış ulaşım kolaylamış. Karabük Bartın arası çift yolla bağlandığında buralar turizm açısından daha da önem kazanacak. Havalar biraz daha ısınsın Amasra'ya sık sık geleceğim” dedi. Yılmaz Vural Amasra'nın turizm elçisi olma sözü vererek ilçeden ayrıldı.