SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Hakeden kazandı

Şampiyonluk yolundaki en önemli maçta özellikle ilk yarı tempolu bir mücadele vardı ancak ikinci yarı işler neredeyse tek kaleye döndü. Fenerbahçe ilk yarının son bölümleri ve ikinci yarının büyük çoğunluğunda üstündü. Oyunjun başında Galatasaray iki gol pozisyonundan yararlanamadı. Özellikle Burak Yılmaz’ın kaçırdığı gol affedilir cinsten değildi. Sarı lacivertliler, Emenike’nin kafa vuruşu ve Dirk Kuyt’ın karşı karşıya kaçırdığı net pozisyonlarla skoru yine değiştiremedi. Gol adına kısır geçen karşılaşma bunların dışında da önemli bir mücadeleye sahne oldu.

Emenike, Gökhan Gönül ve Mehmet Topal diğer takım arkadaşlarına göre daha öne çıkan bir performans ortaya koydular. Ama oyunun geneline baktığımızda Fenerbahçeli diğer oyuncuların performansları da takdir edilir cinstendi. Tüm bunlara Kuyt golünü atarak cevap vermiş oldu. Fenerbahçe’nin özellikle ikinci yarıdaki etkili oyunu sonuca yansıdı ve bana göre maçı hak eden taraf kazandı. Çünkü oyunun belli bir bölümünde Galatasaray’ı kendi yarı alanına hapsetmeyi başarmışlardı. Muslera’nın maç boyunca gösterdiği iyi performans ise yediği gole gölge düşürdü. Daha zor pozisyonlarda başarılı işler çıkaran yıldız oyuncu, Kuyt’ın şutunda kapattı köşeden golü yedi.

Sarı lacivertliler bu önemli derbiyi attığı tek golle kazanarak rakibiyle olan puan farkını 1’e indirdi. Maça tutuk başlamalarına rağmen sonrasında topa daha fazla hakim olarak Galatasaray’ı sürklase etmeyi başardılar. Teknik direktör İsmail Kartal da ikinci yarıda oyuna yaptığı hamlelerle bence başarılı bir derbiyi geride bırakmış oldu.

Karşılaşmanın hakemi Cüneyt Çakır, Olcan Adın’ı atmayarak büyük hata yaptı. İlk yarıda Hakan Balta ile Emmanuel Emenike’nin yaşadığı pozisyonda ise sarı kart kararı doğruydu. Ama Olcan’ı bu kadar açık olan bir pozisyonda atmaması onun kariyerindeki bir hakeme yakışmadı. Eğer bu maçı Fenerbahçe kazanamasaydı bu kararı gündeme damga vururdu.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek