SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Ceza hukukçuluğunun yanında kriminoloji konusunda da uzman olan Yarsuvat, bu nedenle istatistiği iyi bildiğine dikkat çekti, “Bu yüzden istatistiklere pek inanmam. Yenersek yeneriz, kaybetmişsek de kaybetmişizdir. Bunu yıllara bağlamak doğru değildir” dedi.

Ceza hukuku üzerine Türkiye'nin en iyi isimleri arasında gösterilen ve kriminoloji (suç bilimi) üzerine de çalışmaları bulunan Galatasaray Başkanı Prof. Dr. Duygun Yarsuvat, Fenerbahçe derbisini MİLLİYET'e değerlerdirirken, bunu mesleki tecrübeleriyle açıkladı.

Yarsuvat, bu tezini ise şöyle savundu: “Ceza hukukçusuyum ancak bunun yanında kriminoloji ile de ilgileniyorum. Bundan dolayı istatistiği de bilirim. Bu yüzden istatistiklere de pek inanmam. Yenersek yeneriz, kaybedersek de kaybetmişizdir. Bunu yıllara bağlamanın ve bunun psikolojik olarak olumsuz etki yaratacağını düşünmek doğru değildir.”

Takıma ve teknik kadroya güvendiğini tekrarlayan Başkan Yarsuvat, derbi maçların her sonuca açık olduğunu ancak kaybetmelerinin dünyanın sonu olmayacağını belirtti. Centilmenlik mesajları ile Türk Futbolu'nda yeni bir dönemin başlamasında önemli bir rolü bulunan Yarsuvat, şöyle devam etti:

“Rekabet bu şekilde anlam kazanır. Burada kulüpler kadar medya da dikkatli hareket etmeli. Yeni bir sayfa açmak istiyorsak futbolun bir temaşa sporu olduğunu unutmadan hep beraber hareket etmeliyiz. İnanıyorum ki o zaman güzellikleri konuşacağız. Zaten benim hayalim Kadıköy'e başkan olarak değil, bir taraftar olarak gitmek ve Galatasaraylı taraftarlarla beraber maçı izlemek.”