SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Kupa keyfi

4 Mart 2015

Kupa maçları çeyrek final mücadeleleri ile kaldığı yerden devam ediyor. Birbirinin dengi olmasa da Galatasaray, Manisaspor maçı oldukça bol pozisyonlu ve keyifli bir ilk yarı ile başladı. Manisa'nın rotasyona uğramış kadrosuna karşın Galatasaray, kupa kadrosu ile maça başladı. Bol pozisyonlu olan ilk yarıda Galatasaray 2-0 gibi bir skoru yakalayabildi.

Manisaspor kendi liginde 16. sırada ve ligde kalma mücadelesi veriyor. Taner hocanın ilk 11 oyuncularını riske etmek istememesi, oyundaki mücadele güçlerini daha da düşürdü. Defans ve kanatlardaki zaaflar ev sahibi tarafından birçok kez tehlikeli pozisyonlara çevrildi. Teknik olarak iki takımı kıyaslamanın bir anlamı yok. Karşısında yedekler bile olsa Manisa her şekilde Galatasaray'ın eşit güçte mücadele edebileceği bir kadroya sahip değil. Galatasaray'ın attığı gollerin yanında kaçırdığı pozisyonların ve organize atakların hesabını tutamadım inanın. Sadece bu da değil oyunun genelinde topu nasıl oynamak istiyorsa öyle yönlendirdi. Kaleci Umut olmasa ilk yarı ve ikinci yarının başında skor çok daha farklı olabilirdi. Sakatlanarak çıkması takımı için şanssızlık oldu.

SNEİJDER TAM BİR LİDER

Kupa maçlarında izleme şansına eriştiğimiz futbolculardan bahsetmeden önce Sneijder'e bir parantez açmak isterim. Onun oyundaki liderliği ve özellikle hücumu yönlendirme şekli kupa maçında da lig maçlarında olduğu gibi aynı. Yani ne ciddiyetini ne çabasını hiçbir şeyini esirgemeden sahaya çıkıp görevini yapıyor. Sneijder verimli oynadığında Galatasaray hücum gücünün beyni olduğu gerçeğini kabul etmek lazım.

Bunun yanı sıra Dzemaili'nin nadir bulduğu forma şanslarından biri olan bu maçtaki isteği ve performansı dikkat çekiciydi. Hemen her pozisyonun içinde olumlu işler yaparak yer aldı. Olcan kanat ortalarındaki marifetlerini arttırarak devam ediyor. Manisa'nın hücum gücünün olmaması defansın rahat bir maç geçirmesini sağladı. Kısacası çeyrek finalin ilk ayağı yarı finalin kapısını büyük oranda ev sahibi takım için aralamış oldu. Ama yine de maçın yarısından fazla bir bölümünü 10 kişi oynayan buna rağmen iyi niyetle mücadelesini sürdüren Manisa'ya da hakkını vermek lazım.

Galatasaray'ın iki kulvardaki yarışı da şu ana kadar kayıpsız devam ediyor. Özellikle bu maç derbi öncesi takıma ve seyircilere ekstra motivasyon sebebi oldu. Bu maç lig için asla bir kıstas değil elbette. Özellikle tüm futbolseverlerin aklı bu hafta sonu oynanacak olan derbide ve beklenen 11'den Sneijder dışında hiçbir oyuncu sahada yokken… Galatasaray'ın 4 puan farkla Saracoğlu'na gidiyor olması büyük bir artı gibi görünüyor. Ama Fenerbahçe, Galatasaray maçları asla kağıt üzerinde yazıldığı gibi olmaz. Havası, motivasyonu ve heyecanı daima beklenmeyen sonuçlara gebedir. Bu işin keyfi yaşayıp görmek…

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek