SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

’16 yılda çok fazla şey değişti’

Ve Türkiye nefesini tuttu yine bir Fenerbahçe-Galatasaray derbisini beklemeye başladı. Lider sarı-kırmızılılar, 4 puanlık avantajla gittiği Şükrü Saracoğlu'nda 1999 yılından bu yana galibiyet sevinci yaşamıyor. Sarı-lacivertliler ise kötü formunu dev derbide bitirip şampiyonluk yolunda büyük bir darbe almak istemiyor.

Futbolun usta isimleri Fenerbahçe-Galatasaray karşılaşmasını AMKSPOR.COM'a değerlendi.
MEHMET ŞEHİRLİ (AMK Gazetesi Yazarı)

Bu derbi Fenerbahçe için dönüm noktası. Yenemezse 7 puanlık fark kalan maçlarda kapanmaz. Fenerbahçe'nin, son 3 maçta kaybettiği puanlar, eğer maçı kazanırsa 1 puana düşecek bu da Fenerbahçe'nin şampiyonlukta iddialı olmasını sağlayacak. Yani Fenerbahçe, Galatasaray, Gençlerbirliği ve Beşiktaş maçlarından 9 puan çıkarırsa şiampiyonluğun kesin adayıdır. 3-1 Fenerbahçe...
ALİ ŞEN: (Fenerbahçe Kulübü Eski Başkanı)

Uzun yıllardır Galatasaray, Şükrü Saracoğlu’nda bizi yenemiyor. Ama uzun zamandır hep geriden gelmişti. Bu kez lider geldi lider dönecek. Bu futbolcularımızda psikolojik baskı yapar. Kaybedilen 7 puan kötü oldu. Futbolcular birbirlerini tanıyan çok iyi bir takım. Galatasaray’ı yenip sonraki Gençlerbirliği ve Beşiktaş maçlarını kazanırsak şampiyonluğun en güçlü adayı oluruz. Derbiyi Fenerbahçe kazanır.
ERGÜN PENBE (Galatasaraylı eski futbolcu – AMK Gazetesi Yazarı)

Bu haftaki derbi daha farklı, Galatasaray lider. Derbide psikolojik savaş daha önemlidir. Bugüne kadar Fenerbahçe her zaman avantajlıydı. Bu hafta her şey farklı, Fenerbahçe muhakkak kazanmak zorunda. O nedenle Fenerbahçe zor durumda. Emenike'nin formsuzluğu. Melo'nun olmaması büyük kayıp ama Hamit orayı kapattı. İyi bir Hamit her zaman faydalı olur. Galatasaray, Hamza hoca ile inanılmaz bir çıkış yakaladı. Takım kendine büyük güven duyuyor. Galatasaray kazanır diye düşünüyorum ama Fenerbahçe de kazanmak zorunda olduğundan berabere bitebilir.
ÇAĞDAŞ SEVİNÇ: (AMK GAZETESİ YAZARI)

Ben kısır bir maç bekliyorum. Fazla risk alacaklarını sanmıyorum. İsmail Kartal tüm büyük maçlarda temkinli top oynattı. Galatasaray'ın zaten durumu belli beraberlik yarar. Skor tahminim; 0-0.
ERTEM ŞENER: (Beyaz TV Spor Müdürü)

Bu defa Galatasaray kazanır. 16 yılda çok fazla şey değişti. Bu defa devrim niteliğinde bir maç olur. Galatasaray, Fenerbahçe’yi yener… Skor tahminim; 2-1 ya da 3-1 Galatasaray…
SERHAT ULUEREN: (Vatan Gazetesi Yazarı)

Fenerbahçe farklı kazanır. Yine bir 2-0 – 3-1’lik galibiyet bekliyorum. Hatta 4-1 de olabilir. Fenerbahçe’nin 4 haftada 7 puan kaybetmesini bu maçta avantaja dönüştüreceklerdir. Üstelik 7 puan kaybettiği tüm maçlarda kötü futbol oynamadı. Galatasaray her ne kadar stressiz gelecek olsa da müthiş bir seyirci baskı kuracaklar ve bu maçı kazanıp tekrar zirveye ortak olacaktır. Sow ve Meireles’in gecesinin olacağını düşünüyorum.
HAKAN BİLAL KUTLUALP: (Fenerbahçe Kulübü Eski Yöneticisi)

Kadıköy’de olması galip geleceğimiz anlamına geliyor. 2 maçta puan kaybı oldu. Bunun tek telafisi sevgili ezeli rakibimiz Galatasaray’ı yenmekten geçer. Konya ve Akhisar maçı kadar zorlanmaz Fenerbahçe. Maçın psikolojisi farklı. Başkan da herkesi stada çağırsın, kırgınlıklar unutulsun…
MUSTAFA ÇULCU: (Merkez Hakem Kurulu Eski Başkanı)

Doğru isim Cüneyt Çakır’dır… İlk yarıdaki Cüneyt Çakır ismi gereksizdi. Şimdi ise mutlaka gerekli. Ben centilmen bir maç olacağını düşünüyorum. Agresiflikten, kargaşadan dolayı kırmızı kart olmaz ama oyun gereği olabilir. Hakeden kazansın.
SABRİ UGAN: (Spor Spikeri)

Galatasaray, teknik – taktik, moral – motivasyon anlamında bir adım önde. Fenerbahçe, zorluk derecesi yüksek maçlarda taraftarıyla kimlik değiştirir. Ve evet, Fenerbahçe – Galatasaray derbilerinde öyle zamanda öyle şeyler olur ki bir bakarsınız bütün öngörüleriniz çöpe gitmiş.
BÜNYAMİN GEZER: (Eski Hakem)

Favori hakem Cüneyt Çakır… Fenerbahçe bu puan kayıplarından sonra kazanmak zorunda. Kazanamadığı takdirde Galatasaray büyük avantaj alır, şampiyonluğun en büyük adayı olur. Bugüne kadarki avantajlarını Fenerbahçe kaybetti. Gol atamaması, forvetlerinin formsuzluğu İsmail Kartal’ın da bunu çözmek için hiçbir kadro değişikliğine gitmemesi büyük handikap. Galatasaray için de şunu söylemek lazım; defansif yönler hala aksıyor. Gol yiyor ama kazanmasını biliyor. Melo’nun olmaması büyük eksik… Skor tahminim 2-1 Fenerbahçe…
İLKER YASİN: (Spor spikeri)

Ben bu maçı Ali Palabıyık’ın yönetmesini istiyorum. FIFA kokartı var ve performansı duruşu, futbol bilgisiyle burada değerlendirilmeli ve kazanılmalı. Favorisi olmayan bir maç. 4 puan geriye düşen Fenerbahçe’nin kazanmak için daha arzulu olacak. Bunun Galatasaray için az da olsa avantaj getirebileceğini düşünüyorum. Ama Fenerbahçe’nin de duran adamları Emenike ve Sow başta olmak üzere normal oyunu oynamaları halinde Fenerbahçe de istediğini alabilir. Az gollü bir maç olacağını tahmin ediyorum.
ALTAN TANRIKULU: (Spor Yazarı)

Derbi daha başlamadan İsmail Kartal tarafından kazanıldı. “Şampiyonluğu kaybedersem Hamza Hamzaoğlu’nu ve Galatasaray’ı alkışlarım” sözü tarihte görülmemiş bir fair-play örneğidir. Kadıköy’de güzel bir maç oynanacak. Belki de ilk kez pres dozunu iyi ayarlayan rahat bir Galatasaray olacak. Ben maçın berabere sonuçlanacağını düşünüyorum. Galatasaray aradaki farkı kapattırmaz, Fenerbahçe de farkın açılmasına engel olur. Favori hakemim de Mete Kalkavan.
KENAN BAŞARAN: (Spor Yazarı)

Geride kalan 22 haftada üç büyüklerin birbirlerine en fazla 4 puan fark attıkları bir şampiyonluk yarışı izliyoruz. Bu hafta derbiyi Galatasaray kazanırsa ilk kopma yaşanacak. Galatasaray kaybederse, büyükler yine birbirine yapışacak. Galatasaray, Kadıköy’e kaybetme opsiyonuna da sahip olarak gidiyor. Bu onlar için büyük avantaj. Liderlik tahtına oturduğundan beri Galatasaray’ın oynadığı futbol da olumlu yönde seyrediyor. Fenerbahçe ise mutlak kazanmak zorunda. 4. yıldız şartlanmışlığı onlara berabere kalma hakkı bile tanımıyor. İsmail Kartal için gerçek bir teknik direktörlük sınavı olacak. Galatasaray oyunu öncelikle 1 puan üzerine kurgulayacaktır ve bu anlamda 2012’deki şampiyonluk maçı onlar için rehber olacaktır.
RAŞİT ÇETİNER: (Galatasaraylı eski futbolcu)

Geçmiş döneme bakıldığında Fenerbahçe kendi sahasında üstünlük kuruyor. Ligin gidişatıyla ilgili Fenerbahçe son haftalarda çok puan kaybetti. Enteresan bir maç olacak. Senaryolar farklı olacak. Neticede futbolcular oynayacak. Fenerbahçe'nin kazanmaktan başka şansı yok. Güzel bir maç olacak. Sinirlerine hakim olan, sakin olan kazanır diye düşünüyorum. Bu tip maçlarda kazanmak kolay değil. Biz de birçok kez sahaya çıktık, favori olduğumuz maçlarda kaybettik, olmadığımız maçlarda kazandık. Fenerbahçe'nin kazanmaktan başka şansının olmadığını düşünüyorum. Galatasaray kazanırsa büyük avantaj yakalayacak. Bu maçta çok isteyen tarafın kazanacağını düşünüyorum.
METİN ŞEN: (Fenerbahçe Eski Başkanı Ali Şen'in oğlu Metin Şen)

İsmail'in kendisini göstereceği ilk ciddi sınav olacak. Formsuz bu aralar. Formda bir İsmail Kartal olursa takım açısından daha etkili olur. Maçı kazanacağımızı düşünüyorum. Fenerbahçe'nin teknik adamın geleceği maç sonuçlarına bağlı olmamalı. Yense de yenilse de sezon sonuna kadar Kartal'ın genel performansı değerlendirilmeli. Bir maçtan dolayı gönderilmemeli. Fenerbahçe'nin en kuvvetli alanı orta saha. Özellikle Emre, Egemen ve Mehmet Topal'ın performansları çok önemli.
ZAFER TÜZÜN: (Fenerbahçeli Eski Futbolcu)

Fenerbahçe son haftalarda her ne kadar puan kaybetse de belli bir kadro kalitesine sahip. Genel anlamda forvette golcülerin şanssızlığından dolayı inanılmaz pozisyonlar da kaçıyor. Puan kayıpları oldukça hedefteki adam İsmail Kartal olur. Kadro tercihleri eleştirilebilir. Genel anlamda teknik direktörler kadroda adalet olmak zorundadır. Fenerbahçe'nin bu maçı alabileceğini düşünüyorum. Kilit oyuncu Mehmet Topal olur. Son haftalarda düşük performansı takıma da yansıyor. Ama bu maçta etkili olacaktır.
Raşit Altun (AMK Gazetesi Yazı İşleri Müdürü)

Favorim Fenerbahçe. Galatasaray için daha zor maç. Melo'nun olmaması çok büyük eksik. Çünkü Melo, Fenerbahçe'nin kimyasını bozuyor. Galatasaray Melo'nun eksikliğini hissedecek. Fenerbahçe'nin 3 puana ihtiyacı olması ve kendi sahasında oynaması büyük avantaj. Derbilerde Kadıköy'de kazanmak Galatasaray için zor. Skor tahminim; 3-1 Fenerbahçe...