SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Ardahan ve Kars’ın arasına ‘küfür’ girdi

Kars'ın ilçesiyken 13 yıl önce il olan Ardahan ile Kars'ın arası, Bölgesel Amatör Lig (BAL) takımları arasındaki maçtaki kötü tezahürat nedeniyle açıldı. Ardahan'da siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum kuruluşlarının yaptığı toplantıda, Kars'ta oynanan maçta Ardahanlılara küfredildiği gerekçesiyle, Kars Ardahan Iğdır derneklerinden Ardahan'ın adının çıkarılması istendi.

Güncellenme: 15:39, 03/03/2015
Ardahan ve Kars’ın arasına ‘küfür’ girdi

Kars’tan 1992’de ayrılarak il olan Ardahan’ın Bölgesel Amatör Lig (BAL) 2’nci grupta mücadele eden takımı Serhat Ardahanspor, 18’inci haftada Karsspor ile Kars Atatürk Stadı’nda karşı karşıya geldi. 1 Mart pazar günü oynanan maçı Karsspor’un 1-0 kazanması, Serhat Ardahan Sporu liderlik koltuğundan etti.

56306_52166_03032015145359_3

İki serhat komşu kentin takımları arasındaki karşılaşmayı Kars Valisi Günay Özdemir, Ardahan Valisi Ahmet Deniz, Kars Belediye Başkanı MHP’li Murtaza Karaçanta, Ardahan Belediye Başkanı Ak Partili Faruk Köksoy, Ardahan Vali Yardımcısı Deniz Pişkin, Ardahan Emniyet Müdürü Selami Hüner ile Ardahan’dan giden çok sayıda taraftar izledi. Ardahan’dan maçı izlemeye gidenler, Karsspor taraftarlarının kötü tezahüratta bulunduğunu ve Ardahanlılara küfrettiğini ileri sürerek ‘kardeş il’ olmanın ortadan kalktığını söyledi.

“AĞZA ALINMAYACAK KÜFÜRLER İŞİTTİK” Ardahan’a döndükten sonra Ticaret Sanayi Odası salonunda bir araya gelen sivil toplum kuruluşları temsilcileri, siyasi parti temsilcileri ve taraftarlar, Kars’ta Ardahanlılara yönelik ağzı alınmayacak küfürler edildiğini söyledi. Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Demirci, küfür eden taraftarlara yönelik tepkilerin devam edeceğini bildirdi.

Ardahan Ziraat Odası Başkanı Latifşah Sural, karşılaşmada büyük hakaretler işittiklerini belirterek, “Karslılar bizi yıllarca sömürdü. Hep onların gölgesinde olduk. Çıldır’ın 9 köyünü şovenlik yaparak bizden koparıp aldılar. Çıldır gölünün yarısı onlarda. Kars-Tiflis Boru Hattı’nı bizden almış götürmüşler, Biz yine de ‘kardeş ilimiz’ diyoruz. Ancak Karslı bunun bilincinde değil. Bizler Kars, Ardahan, Iğdır derneklerinden Ardahan isminin silinmesini istiyoruz. Bu oluşum altında büyük rantlar elde ediyorlar. Valinin ve Belediye Başkanı’nın olduğu bir yerde ağza alınmayacak küfürler işittik. Bunu engelleyecek hiç kimse yok mu?” diye konuştu.

“BİZİM SLOGANIMIZ; ARDAHAN’DA KÜFÜR YOK” Ardahan Belediye Başkanı Ak Partili Faruk Köksoy ise Karsspor taraftarlarının yaptıkları küfrün centilmenlik kuralına uymadığını belirtti. Köksoy, Karslılardan özür beklediklerine belirterek şunları söyledi:

“Husumete yer vermeden, Ardahan’ın centilmenliğini, saygınlığını göstererek ‘Burası Ardahan. Ardahan’da küfür yok’ sloganı ile karşılaşmalara çıkıyoruz. Bizim geleceğe ve çocuklarımıza bırakacağımız en güzel miras centilmenlik olacaktır. Ancak Kars’ta bunun tam tersini gördük. Kars’ta büyük bir hakarete uğradık. Bu çok ayıp olmuştur. Bu küfürler Karslı çocuklara hiç bir fayda getirmez. Serhat Ardahan Spor seyircisi ve Ardahanlılarla bir kez daha gurur duydum. Karsspor taraftarının seviyesiz küfürleriyle Kars’a kötü bir örnek oldular. Yönetici, idareci, amigo ve taraftar olarak, başlarını ellerinin arasına alıp düşünmeliler.”

KARSSPOR BAŞKANI YILDIZ: MAÇ BİTTİKTEN SONRA YAPILANLAR ETİK DEĞİL Serhat Ardahanspor ile Ardahan’da oynadıkları maçı 3-1 kaybettiklerini, geçen hafta oynanan maçı ise tek golle kazandıklarını anımsatan Karsspor Başkanı Muharrem Yıldız, Ardadan’da seçilmiş ve atanmışların Kars’ta maç öncesi ve sonrasında baskı oluşturduklarını ileri sürdü.

Ardahan’lıların Kars’a 300 kişilik bir taraftar grubu ile geldiğini ve Atatürk Stadında şimdiye kadar görülmemiş olağanüstü güvenlik önlemi alındığına işaret eden Yıldız, “Kars, Ardahan iki komşu kenttir. Ardahan’la çok yakın ilişkilerimiz vardır. Biz Ardahan’ı Kars’tan ayrı tutmuyoruz. Ancak mahalle arasındaki maçlarda bile iddia ve çekişme vardır. Stada 7 bin seyirci vardı. Lider olarak geldikleri Kars’ta bizim onlara maçı vermemizi mi bekliyorlardı? Maç içinde 2 kırmızı kart çıkmasına rağmen futbolcular arasında kavga, küfürleşme olmadı. Ama Karsspor maçın büyük bir bölümünde lidere nefes aldırmadı. Golü atınca futbolcumuz, seyircimiz sevindi, mutlu oldu. Onlar ise üzüldüler ve hırçınlaştılar. Maç sırasında Ardahanlı seyirciler slogan, pet şişe ve kar topu attılar. Bana isim olarak koro halinde hakaret ettiler. Her maçta böyle taşkınlıklar olur. Biz büyütmedik, abartmadık. Ama onlar ortamı gererek iki kent halkını birbirine düşürmeye çalışıyorlar. Maç bittikten sonra yapılanlar etik değildir. Karşılıklı olarak bir şeyler yaşanmışsa karşılıklı olarak özür dilemek gerekir” diye konuştu.