SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Eski milli futbolcu ve Galatasaray ile Fenerbahçe’de forma giymiş bir isim olan, şimdi ise MHP MYK üyesi Saffet Sancaklı DHA’ya verdiği röportajda yaklaşan Fenerbahçe-Galatasaray derbisini yorumladı, günümüz futbolu ve yöneticilerini eleştirdi.

Beşiktaş’ı Liverpool’u elediği için tebrik eden Sancaklı, başarıları toplam olarak çok özlediğimizin altını çizerek; “Beşiktaş Liverpool’u eleyerek sevindirdi bizi, son 16’ya kaldı diye yollara döküldük. Dünya üçüncüsü olmuş, UEFA Kupası kazanmış bir ülkenin futbolunda Beşiktaş turu geçti diye neredeyse kalp krizi geçiriyorduk penaltılar sırasında…” şeklinde konuştu.

“KULÜP BAŞKANLARI STADA GELEMİYORLAR”

Kendisinin futbol oynadığı dönem ile bugünü değerlendiren ve aradaki farklardan bahseden Saffet Sancaklı; “10-12 yıl önceki durum ile şimdiki durum arasında çok fark var. Mesela sadece bir tanesinin örneğini vereyim; artık gelinen noktada kulüp başkanları stada gelemiyorlar. Neden ? Çünkü sürekli ceza alıyorlar. Allah’tan bu kanunlarda hapis cezası yok. Para cezası var. Yoksa bu kulüp başkanları cezaevinden çıkamaz. Gelinen nokta iğrenç bir nokta. Stada giremeyen başkanlar yönetiyor kulüpleri” değerlendirmesini yaptı.

“İŞİ EHLİNE BIRAKACAKSIN”

Futbolu yönetenlere de eleştiri getiren Sancaklı, şunları söyledi:

“İşin ehli olmayanlar insanlar yönetmeye çalışıyor futbolu, Almanya’da Beckanbauer, Rummeniege yönetiyor. İspanya’da Butrageuno ve Zidane yönetiyor, Türkiye’de malesef ve maalesef futboldan uzak insanlar yönetmeye çalışıyor. Onun için gelinecek nokta da bu zaten. Hiç hayırlı bir gidişat yok. Acilen kalıcı programlar yapmak lazım, 10 yıllık, 20 yıllık, 50 yıllık plan ve program yapıp, hem Türk futbolunu kurtarmak hem de bu zihniyetten kurtarmak lazım. Yakında statlara kimse gelmeyecek. Ben son 3-4 yılda 3 kere gitmemişimdir stada. Futbol adamı olarak maça gitmek istiyorum ama zevk almıyorum. Bir an önce düzelmeli bu işler.”

“SİYASİ VE MADDİ ÇIKARLAR VAR”

İlk iş olarak işi ehline vereceksin diyen Sancaklı; “Peygamber efendimizin dediği gibi işi bilene vereceksin. İşi ehline verdikten sonra yetki vereceksin, sorumluluk vereceksin ve hiç bir dış etken, siyasi etken altında kalmadan tamamen sporun içinde kalacaksın, gelişmiş ülkeler nasıl yaptıysa , örnekleri alıp, Türkiye’ye uyarlayacaksın. En fazla %10 değiştirerek, Türk insanın Türkiye’nin yapısına uyarlayarak yapacaksın, bu zor bir iş değil. Ama maalesef şu anki düzende çok büyük menfaatler, siyasi, maddi çıkarlar var. O yüzden bizim bu söylediklerimizi ancak ve ancak bizim gibi spordan gelen insanlar yapabilir” dedi.

“Derbiler de neticede bir maç ve sonucu herkes kabullenmeli”

Hafta sonunda Fenerbahçe ile Galatasaray arasında oynanacak derbiyi de yorumalayan Saffet Sancaklı; şu değerlendirmelerde bulundu:

Bizim oynadığımız dönemde de aynı şeyler söyleniyordu, bu maç yüzyılın derbisi, herşey olacak bitecek. Öyle bir şey yok. Şu ana kadar yüzlerce defa Fenerbahçe ve Galatasaray oynamıştır. Bu da onlardan bir tanesi. Bunun sonunda ölüm de yok, kazanan için hayatı boyunca unutulmayacak bir ödül de yok yani…Neticede bir futbol maçı, sonuç ne olursa olsun böyle karşılamak lazım. Tabii ki kazanan bir avantaj sağlayacaktır. Ama daha çok maç var. Hiç bir takım istikrarlı değil. Puan kayıpları olacaktır. Son 20 yıllık istatistiğe baktığınızda Fenerbahçe evinde üstün ve avantajilı gözüküylor bu piskolojik bir algı da oluşturdu. Ama futbol bu…”

Yayınlanma Tarihi:11:51,