SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türkiye’de mutlu bir Yunan spor adamı

Türkiye Basketbol Ligi'nde Anadolu Efes'in ardından bu sezon TOFAŞ'ı çalıştırmaya başlayan başantrenör Zouros, yeniden Türkiye'de olmaktan mutlu...

Güncellenme: 13:03, 01/03/2015
Türkiye’de mutlu bir Yunan spor adamı

Türkiye Basketbol Ligi’nde Anadolu Efes’in ardından bu sezon TOFAŞ’ı çalıştırmaya başlayan Yunan başantrenör Ilias Zouros, yeniden Türkiye’de olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Zouros yaptığı açıklamada, başantrenör olarak 2011-2012 sezonun ikinci yarısında Anadolu Efes’te görev yaptıktan sonra Türkiye’de ikinci kez çalışma fırsatını bu sezon TOFAŞ’ta bulduğunu belirtti.

TOFAŞ’ın Avrupa’da çok bilinen bir kulüp olduğunu, bu nedenle Bursa temsilcisinin teklifini “seve seve” kabul ettiğini dile getiren Zouros, “Bence burası çok iyi organize edilmiş ve mükemmel bir organizasyona sahip bir kulüp. Bu kadar iyi bir kulüpte çalışma fırsatınız varsa her zaman denemek istemelisiniz, çalışmalısınız. Ben de bunu yaptım” dedi.

Avrupa’daki en mücadeleci ligin Türkiye’de olduğuna işaret eden Zouros, her takımın birbirini yenebilecek güce sahip olduğunu vurguladı. Bunun her yıl biraz daha geliştiğini aktaran Zouros, “Hem oyuncu, hem antrenör bazında her sefer daha iyi oyuncular geliyor. Türk basketbolunda gözlemlediğim en iyi şey, genç oyuncuların çok çalışması. Özellikle yeni nesille Türk Milli Takımı’nın daha da iyi yerlere geleceğine inanıyorum” diye konuştu.

Bir başantrenör için en büyük zorluklardan birinin kendi felsefesini sezon ortasında geldiği kulübe yerleştirmek olduğunu ifade eden Zouros, kendisinin de bu sezon TOFAŞ’ta böyle zorlu bir görevi üstlendiğini kaydetti.

“Eski TOFAŞ geri dönebilir”

Öncelikli hedeflerinin bu sezon ligde kalmak olduğunun altını çizen Zouros, şöyle konuştu: “Kısa bir süre içinde puan cetvelinde güvenli yerlere gelmek, gelecek sezon için de daha iyilerini planlamak istiyoruz. Herkes TOFAŞ’ın geçmişteki başarılarından, üst üste gelen şampiyonluklardan, Avrupa’da elde edilen derecelerden bahsediyor. Gelecekle ilgili iyi bir planımız olur ve iyi devam edersek eski TOFAŞ geri gelebilir. Herkese iyi bir ekip olduğunu gösterebilir. Sadece Türkiye’de değil, Avrupa’da da gösterebilir ama bunun için zamana ihtiyaç var. Sadece bir yılda bunu gerçekleştiremeyiz.”

Bir antrenör olarak her zaman en iyi kulüpte, en üst seviyede çalışmayı tercih ettiğini vurgulayan Zouros, “Bu da benim için çok önemli” dedi.

“Türkiye’de hiç sıkıntı yaşamadım”

Zouros, Türkiye’de kendisini çok rahat hissettiğini söyledi. Türkiye’de ‘kardeşim’ diyebileceği dostları bulunduğunu dile getiren Zouros, “Bir Yunan olarak söyleyeyim; Türklerle neredeyse aynı mantaliteye sahibiz. Birçok ortak davranışlarımız, yiyeceklerimiz var. Neredeyse her şey aynı. Hava koşulları bile aynı. Bu ülkede ikinci yılım ve bugüne kadar en küçük bir sıkıntı yaşamadım. Bu nedenle Türkiye’de çalışmayı çok seviyorum” ifadesini kullandı.

Yunanistan’daki ekonomik kriz

Son yıllarda yaşanan ekonomik krizden Yunanistan’ın çok fazla etkilendiğini belirten Zouros, buna rağmen Yunan basketbolunun dayanmaya çalıştığını ifade etti.

Olimpiakos ve Panathinaikos’un Avrupa Ligi’nde hala çok iyi şekilde mücadele ettiğini vurgulayan Zouros, “Kriz nedeniyle diğer takımlar çok para harcamasalar da yine çok iyi iş yapmaya devam ediyorlar. Avrupa Şampiyonası’nda iyi dereceler elde etmek şuan Yunanistan için önemli bir fırsat. Bence bunun için iyi bir ‘coach’a, iyi oyunculara ve iyi bir takıma sahibiz” diye konuştu.

Yayınlanma Tarihi:13:02,