SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

2014 Dünya Kupası’nda Cezayir Milli Takımı’nı 2. tura kadar çıkarma başarısı gösterdikten sonra Trabzonspor’un başına geçen, ancak sezon sonunu göremeden ayrılan Vahid Halilhodzic’in yeni takımı belli oldu.

Japonya, Asya Kupası’nda beklentilerin altında kalmış ve çeyrek finalde Birleşik Arap Emirlikleri’ne penaltı atışları sonucunda elenmişti. Japonya Futbol Federasyonu, bu başarısızlığın üzerine bir de adı şike iddialarına karışan Meksikalı çalıştırıcı Javier Aguirre’nin görevine son vermişti.

Teknik direktör arayışlarına başlayan Japonya, Trabzonspor’dan ayrılan Bosnalı Vahid Halilhodzic ile anlaşmaya vardı. Trabzonspor’dan yıllık 1 milyon 680 bin Euro (yaklaşık 4.7 milyon TL) kazanan Halilhodzic, Japonya’dan ise yıllık 2 milyon 200 bin dolar (5.5 milyon TL)) alacak. Halilhodzic, Japonya’nın başına resmen 12 Mart’ta geçecek.

Vahid Halilhodzic, Trabzonspor’da çalıştığı dönemde sık sık kendisinin önemli bir teknik direktör olduğunu ifade edip, çok fazla transfer teklifi aldığını söylüyordu.