SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İRFAN YİRMİBEŞ / AMKSPOR

Fenerbahçe’de sürpriz Akhisar yenilgisinin en önemli nedenlerinden biri olarak da, Alper Potuk’un sakatlığı gösterilmişti. Son dönemde oynadığı futbolla sarı-lacivertli takımda fark yaratan genç futbolcu, takımını Konya’da da yalnız bırakacak. Ancak Alper’in gelecek hafta şampiyonluğun kaderini belirleyecek Galatasaray derbisine yetiştirilmesi için hummalı bir çalışma var.

MESAİ YAPIYOR

Sakatlığı nedeniyle 2 haftadır takımdan uzak olan Alper Potuk, tedaisinin yanı sıra kendisi için hazırlanan özel program doğrultusunda çalışıyor. Bütün gününün tesislerde geçiriyor. Samandıra’ya erken gelip, geç çıkan Alper, çalışmalarını hiç aksatmadann büyük bir istek ve hırsla sürdürüyor. İşte bu doğrultuda da ilginç bir teknolojiden yaralanıyor.

ASTRONOTLAR GİBİ…

Fenerbahçe’de uzun zamandır kullanılan ve uzaydan dönen astronotların yer çekimine uyum sürecini hızlandırmasında da yararlanılan ‘Alter G’ ile özel olarak çalışan Alper Potuk, Galatasaray derbisinde ne olursa olsun sahada yer almak istediğini söyledi. Teknik direktör İsmail Kartal da sağlık ekibinin başındaki Burak Kunduracıoğlu ile görüşerek, Alper’in dev maça mutlaka yetişrilmesi talimatı verdi.

ALTER G NEDİR?

Yerçekimsiz koşu bandı olarak da bilinir. Cihaz, uzaydan dönen astronotların yerçekimine uyum sürecini hızlandırmak için bulunmuş ve sakatlık yaşayan sporcuların tedavasinde de kullanılmaya başlanmıştır. İlk kez NBA’de kullanılan sistemde futbol kulüpleri de sıklıkla yararlanıyor.