SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Dünya Porto’nun sattığı transferlerden elde ettiği parayı konuşuyor. Portekiz ekibinin son 10 yılda sattığı 16 oyuncudan toplam 465 milyon avro gelir elde ettiği açıklandı.

Porto bu dönemde genç takımdan çıkardığı ve Güney Amerika’dan transfer ettiği gençleri Avrupa’nın önde gelen kulüplere satmayı başaran tek kulüp olma özelliği taşımaya başladığına dikkat çeken gazeteler, bunda başkan Pinto da Costa’nın önemli bir payının olduğuna işaret ettiler.

Portekiz basını, Porto’nun 2004 yılında Şampiyonlar Ligi Kupası’nı müzesine götürmesinden sonra başlattığı oyuncu satma operasyonunu ise şöyle sıraladı:

Carhalvo (Chelsea) 30 milyon Paulo Ferreira (Chelsea) 20 milyon Deco (Barcelona) 21 milyon Anderson (M.United) 31 Milyon Pepe (Real Madrid) 30 milyon Quaresma (Inter) 24 milyon Bosingwa (Chelsea) 20 milyon Lisandro (Lyon) 24 milyon Lucho Gonzales (Marsilya) 19 milyon Bruno Alves (Zenit) 22 milyon Falcao (Atletico Madrid) 40 milyon Hulk (Zenit) 60 milyon James ve Moutinho (Monaco) 70 milyon Otomandi (Valencia) 12 milyon Mangala ve Fernando (M.City) 42 milyon avro