SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

FIFA, D’Hooghe’yi akladı

2018 ve 2022 FIFA Dünya Kupası evsahipliği adaylığı sürecinde, yönetim kurulu üyesi D'Hooghe hakkında yolsuzluk yaptığı iddiasıyla açılan soruşturma, delil yetersizliği gerekçesiyle kapatıldı.

Güncellenme: 15:41, 25/02/2015
FIFA, D’Hooghe’yi akladı

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) Yönetim Kurulu üyesi Michel D’Hooghe, 2018 ve 2022 FIFA Dünya Kupası evsahiplikleri adaylığı sürecinde yolsuzluğa karıştığı iddiasıyla, FIFA Etik Kurulu tarafından hakkında başlatılan soruşturmada aklandı.

FIFA’dan yapılan açıklamada, FIFA Etik Kurulu Adalet Komisyonu’nun, Rusya’da düzenlenecek 2018 Dünya Kupası ve Katar’da yapılacak 2022 Dünya Kupası evsahiplikleri adaylığı sürecinde yolsuzluğa karıştığı iddiasıyla 69 yaşındaki Belçikalı D’Hooghe hakkında yürüttüğü soruşturmanın, delil yetersizliği nedeniyle kapatıldığı bildirildi.

Açıklamada, D’Hooghe’ye Rusya Adaylık Komitesi tarafından hediye edilen tablonun maddi değere sahip olmadığına kanaat getirildiği ifade edildi.

Bu süreçte yaptığı bir yolculuğun masraflarının, aday ülke tarafından karşılandığıyla ilgili D’Hooghe hakkında ortaya atılan diğer iddiaların da ikna edici olmadığı belirtildi. Aynı zamanda FIFA Sağlık Komitesi başkanlığı da yapan D’Hooghe’nin, işi gereği yaptığı bu seyahatte yol masraflarının FIFA tarafından ödendiği, aday ülkenin karşıladığı kalacak yer masraflarının ise oy tercihini etkilemeyeceği kaydedildi.