SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türk Hava Yolları (THY) ile Bosna Hersek Birinci Futbol Ligi takımlarından Sarajevo arasında 3,5 yıllık sponsorluk anlaşması imzalandı.

Başkent Saraybosna’daki bir otelde düzenlenen imza törenine Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Cihad Erginay, THY Saraybosna Müdürü Ahmet Salih Kansu, THY Pazarlama ve Satış Başkanı Ziya Taşkent, Sarajevo Futbol Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Edis Kusturitsa, kulüp müdürü Dino Selimoviç, kulüp yönetim kurulu üyeleri ve davetliler katıldı.

Törende Kansu, “Türkiye’nin güçlü tarihi ilişkileri olan Balkanlar bölgesindeki bir futbol kulübüyle sponsorluk anlaşmasının imzalanmasından dolayı mutluyuz” dedi.

Kansu, THY’nin İstanbul-Saraybosna uçaklarının haftada üçten, yaz döneminde 18’e kadar yükseldiğini anımsatarak, yazın Saraybosna’ya daha çok uçuşu olan başka bir şirketin olmadığını ifade etti. Şirket olarak son yıllarda spora büyük destek sağladıklarını belirten Kansu, Bosna Hersek’teki en büyük futbol kulüplerinden biri olan Sarajevo ile imzalanan anlaşmanın, ülkede farklı işbirliklerine de bir kapı açacağını umduğunu söyledi.

Ziya Taşkent de Türkiye ile Bosna Hersek’in köklü ilişkilerine dikkati çekerek, Saraybosna’nın Türkler için özel bir şehir olduğunu anlattı.

Bugün imzalanan anlaşmayla iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlenmesini temenni eden Taşkent, THY’nin Avrupa’daki diğer spor kulüpleriyle de önemli anlaşmalara imza attığını kaydetti.

Sarajevo Futbol Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Edis Kusturitsa ise sponsorluk anlaşmasının, kulüp tarihindeki en büyük olaylardan biri olduğunu söyledi.

Anlaşmanın imzalanmasının spor açısından önemli olmasının yanı sıra iş açısından da büyük anlam taşıdığını belirten Kusturitsa, “İşbirliğimiz, Bosna Hersek’in ‘kara delik’ olmadığını ve burada da dürüstçe çalışınca başarının elde edilebileceğini gösteriyor. Bugün imzaladığımız anlaşmadan dolayı gurur duyuyoruz, fakat bunun aynı zamanda büyük bir sorumluluk olduğunun farkındayız” ifadelerini kullandı.

Kusturitsa, THY’nin “en iyiler” ile çalıştığını ve bu nedenle de ortak bir yolun başında olmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Sarajevo Futbol Kulübü olarak büyük hedefleri olduğunu vurgulayan Kusturitsa, kulüp ile THY arasındaki işbirliğinin uzun süre boyunca devam edeceğine inandığını söyledi.

Selimoviç ise yerel şirketlerin spora destek olma imkanlarının kısıtlı olduğunu vurgulayarak, Bosna Hersek kulübün çok önemli bir anlaşma imzaladığına dikkati çekti.

Sarajevo kulübünün geçmişte büyük maddi sorunlar yaşadığını anımsatan Selimoviç, “Dürüst bir şekilde çalışarak çok şey başardık. Bugün de bir dünya markası olan THY, Sarajevo Futbol Kulübü ile işbirliği yapmaya karar verdi. Umarım bu destek, amaçlarımıza ulaşmamızda bize yardım edecek” diye konuştu.