SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

DIŞ HABERLER

FIFA, uzun süredir belirsizliğini koruyan 2022 Katar Dünya Kupası’nın takvimini belirledi. Aşırı sıcaklar nedeniyle yazın oynanması tartışma konusu olan organizasyon, Kasım ve Aralık aylarında düzenlenmesine karar verildi.  

FIFA yetkililerinin “Sıcaklar nedeniyle turnuvanın yazın oynanması mümkün değil. Tek çözüm Dünya Kupası’nın Kasım ve Aralık aylarında oynanması” diyerek ülke federasyonlarını ikna etmeye çalıştığı öğrenildi. Kararda ısrar FIFA’nın, federasyonlardan gelen eleştirileri yapılacak toplantılarla yumuşatmayı hedefliyor. Bazı ülke federasyonları, Dünya Kupası’nın Nisan ve Mayıs aylarında düzenlenmesini istiyor.

Asya Futbol Federasyonu da turnuvanın kış aylarında düzenlenmesi konusunda FIFA ile aynı fikirde… Asya Futbol Konfederasyonu Başkanı Şeyh Salman bin Ebrahim Al-Khalifa, yaptığı açıklamada “Herkesin yararı için turnuvanın Kasım ve Aralık ayında düzenlenmesi kararı aldık. Kupanın Nisan ve Mayıs aylarında düzenlenmesi imkansız, çünkü yılın o döneminde Katar’da sıcaklık 40 derece civarı oluyor” dedi.

Turnuvanın takvimi ile ilgili resmi kararın 19-20 Mart 2015 tarihinde Zürich’te düzenlenecek FIFA toplantısında açıklanması bekleniyor.

Böylece 1930 yılında bu yana yaz aylarında düzenlenen Dünya Kupası, tarihinde ilk kez kış aylarında gerçekleştirilmiş olacak.

 

Yayınlanma Tarihi:11:52,