SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Galatasaray Kulübü’nün şubat ayı olağan divan kurulu toplantısı Galatasaray Lisesi’nde gerçekleştirildi.

İstanbul’da etkili olan kar yağışı nedeniyle iki kez ertelenen toplantı, İrfan Aktar başkanlığında Galatasaray Lisesi’nin Tevfik Fikret Salonu’nda yapıldı. Sarı-kırmızılı kulübün başkanı Duygun Yarsuvat ile yönetim kurulu üyeleri Dursun Aydın Özbek, Emre Kınay, Hamdi Yasaman, Abdurrahim Albayrak, İsmail Sarıkaya, Mete İkiz, Murat Atay, Ural Aküzüm, Ali Yüce, Ahmet Tunç Akan ve Ebru Köksal da toplantıda hazır bulundu.

Toplantıda, güncel konuların görüşüldüğü bölümde söz alan bazı üyeler, yönetim kuruluna eleştirilerde bulundu.

Üyelerden Hayrettin Kozak, dostluk ve birliktelik söylemleriyle göreve gelen Yarsuvat ve yönetiminin, aksi yönde uygulamalarda bulunduğunu savunarak, “Gelinen nokta, başkanlar arası tartışma hatta kavga dönemine dönüştü. Başkanımız seçim öncesi, ‘Biz Galatasaray kardeşliğini, insana sevgiyi ortaya koymak için geliyoruz’ demişti. Bugün ise maalesef durum beklentinin uzağında” dedi.

Taner Aşkın ile Ahmet Şenkal da kulüp içinde bir takım usulsüzlükler yapıldığını ileri sürdü. Aşkın, Galatasaray TV’ye alımı yapılacak bir cihazın 150 bin lira değeri olmasına karşın 766 bin avroya kulübe fatura edildiğini, ayrıca transferleri toplam 9 milyon avroya gerçekleştirilebilecek 3 oyuncunun 22 milyon avroya mal edildiğini savundu.

Konuşmasında Aşkın’a destek veren Şenkal ise “Galatasaray TV’ye satılan ekipmanla ilgili bilgi veren kişi, bu ekipmanı ülkeye getiren bir firmaya sahiptir. 150 bin liralık ekipman, 766 bin avroya fatura edilmiştir kulübe. Transferde adı geçen oyuncular ise Sercan Yıldırım, Alex Telles ve Bruma’dır. Bu oyuncular 9 milyon avroya alınabilecekken, 13 milyon avro aracıların cebine konmuştur. Bize bilgileri veren de tanınmış bir menajerdir. Bu tip uygulamalar sonrası bütçede açıklar çıkıyor. Bunlara dikkat edilmeli” ifadelerini kullandı.

Aşkın, Soma’da yaşanan maden faciasında yaşamını yitirenlerin ailelerine destek olmak amacıyla Atletico Madrid’le oynanan özel maçın gelirinin, yaşanan anlaşmazlık nedeniyle henüz ihtiyaç sahiplerine ulaştırılamamasına tepki göstererek, “Aradaki anlaşmazlık farkını biz ödeyelim ama muhtaç insanlara yardımı gönderelim. Biz Galatasaray olarak bu vebali taşımayalım” dedi.

– Yarsuvat: “Ataman, kendisine gelmesi için tokat atmış”

Galatasaray Kulübü Başkanı Duygun Yarsuvat, güncel konular görüşmelerinin ardından kürsüye gelerek, üyelere açıklamalarda bulundu.

Galatasaray Liv Hospital Başantrenörü Ergin Ataman’ın genç oyuncu Göktürk Ural’a tokat atması konusuna değinen Yarsuvat, sporcunun kendilerine gelmeden, babasıyla önce bir gazeteye açıklamada bulunup, ardından da federasyona şikayetçi olduğunu anlatarak, “Artık bizim yapacak hiçbir şeyimiz yok. Ben hep söylerim, 19 yaşına gelmiş üniversite öğrencisinin ya da oyuncunun velisi olmaz. Bu sporcumuzun gazeteye, federasyona gitmeden önce, bize gelmesi gerekirdi. Demek ki bizi, kulüp yönetimini dikkate almıyor, ‘ben istediğimi yaparım’ diyor” diye konuştu.

Olayın ertesi günü Ataman’ın savunma vermek için federasyona gitmek zorunda kaldığını aktaran başkan Yarsuvat, “Buna rağmen hocayı da çağırdım ve konuştuk. Olayı bana anlattı. Oyuncunun ağzından ise dinleyemedim çünkü gelmedi. Ataman, bu genç çocuğun müsabaka sırasında kötü oynadığını, soyunma odasına gittiklerinde de uyarmak için kendisine gelmesi için tokat attığını söyledi” ifadelerini kullandı. Yarsuvat’ın bu sözlerine üyelerden, “Başkan inandın mı?” ifadeleriyle tepki geldi.

Yarsuvat, spor yapmış olanların bu durumu anlayacağını söyleyerek, “Ben şahsen Türkiye’nin ve Avrupa’nın en iyi koçlarından olan hocamızı cezalandıramam. Ben gidiyorum, yeni gelen yönetim isterse cezalandırsın” değerlendirmesinde bulundu.

– “Atletico Madrid’le ihtilaf var”

Duygun Yarsuvat, Soma’daki maden faciasında yaşımını yitirenlerin ailelerine destek olmak amacıyla İspanyol ekibi Atletico Madrid’le oynanan yardım maçının gelirinin ihtiyaç sahiplerine aktarılamaması konusuna açıklık getirdi.

Bu konunun ağızlarda sakız olduğunu söyleyerek duyduğu rahatsızlığı dile getiren başkan Yarsuvat, şöyle devam etti:

“Soma’ya yardım amacıyla üç farklı organizasyon yapıldı. İlki TFF Süper Kupa’da Fenerbahçe ile karşılaştığımız maçtı. Hasılatı Soma’ya bağışlanacaktı ama federasyon oraya bir spor akademisi yapma kararı aldı ve bunun inşasına başladı. İkincisi, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Chelsea’nin katıldığı mini turnuvaydı. Buradan da bir şey gitmemiş. Fenerbahçeli dostlarımız, bir vakıf kurduklarını ve öğrencilere bu vakıf üzerinden burs vereceklerini bildirmişler. Bu da böyle kalmış. Bizimki ise 6 Ağustos 2014’te Atletico Madrid’le İzmir’de bir maç oynanmış. İspanyol ekibiyle yapılan bir anlaşma var. Bu anlaşma yürürlüğe girmiş, maç oynanmış. Resmi olarak 22 bin seyirci var. Fakat maçın 10 dakikasından sonra kapılar açılmış ve içeri biletsiz seyirci gelmiş. Anlaşmaya göre seyirci başına hasılattan pay almak istiyor Atletico Madrid ve bu işten 159 bin avro talep ediyorlar. Bizim hesabımıza göre, masraflar düşüldükten sonra bize düşen hasılat 106 bin avro. Elde kalan 106 bin avro. Kulüpler arası hesaplaşma yapılmadığı için para duruyor ama bunu biz ödeyeceğiz.”

– Derya Taşdelenler konusu

Başkan Yarsuvat, eski yönetici Derya Taşdelenler’in medyaya yansıyan, Galatasaray Kulübü’nün çeklerini ödemediği şeklindeki iddialarını yalanladı.

Özhan Canaydın döneminde mağazacılık biriminden sorumlu yöneticilik yapan Taşdelenler’in, oğlu üzerine açtığı firmalarla Galatasaray’a ürünler satmaya başladığını, aynı zamanda GS Store mağazalarına da ürün verdiğini söyleyen Yarsuvat, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Galatasaray yönetimi bu arkadaşımızı hep desteklemiş. İşlerini iyi idare edememiş, şirketlerini ve mağazalarını kapatmış, bize verdiği çekleri de ödememiş. Tutmuş 600 bin liralık bir üretim yapıp, zorla fahiş fiyattan satmaya çalışmış, bu da kabul görmemiş. Mağazacılıktan sorumlu olan bir profesyonel yöneticiyi, ‘seni vururum, öldürürüm’ diye tehdit etmiş. Bu tehdit üzerine stada 1 ay süreyle girememiş. Kulüp yönetimi ise bu adamın çeklerini icraya koymamış. Yani arkası yazdırılan çekler Galatasaray Kulübü tarafından tahsil edilme yoluna gidilmemiş. Burada Galatasaray’ın ne kusuru var. Kusur, o çeklerin zamanında tahsil edilmemesinde. Başımıza ne geliyorsa, biraz da bu iyi niyetten geliyor. Çekler icraya verilmemiş ama biz işleme koyacağız.”

– “Kalamış Tesisleri’nin kirası ödenmedi”

Yarsuvat, Kalamış Tesisleri’nin kira ödemesinin uzun süre yapılmadığını bildirdi.

Tesisteki işletmecinin, 2014 mayıs ayından itibaren kira ödemesi yapmadığını, daha sonra bir miktar para yatırıp kalan bölüm için sporculara yemek verdiği şeklinde fatura kestiğini belirten başkan Yarsuvat, “Bu faturaları da yetkileri olmamasına rağmen iki profesyonel çalışan imzalıyor. Bu yöneticiler, biz göreve başlamadan ayrılmışlar. ‘Galatasaray’ın malı deniz, yemeyen domuz’ düşüncesinden hareket etmişler” şeklinde konuştu.

– “Kimseyi zorlamıyoruz”

Galatasaray Lisesi’nde gerçekleştirilen divan kurulu toplantısında hisselerin satışı konusunda bilgi veren Yarsuvat, kamuoyunda, satılmasına imkan olmayan A grubu hisselerin elden çıkarıldığı şeklinde yanlış bir algı oluşturulmaya çalışıldığını belirterek, “Bazıları, prim yapmak için konuyu bu şekilde ortaya atıyorlar. Galatasaray’ı ayakta tutmak, yürütmek için hisse senetlerini satın almanızı istiyoruz. ‘Karşılıksız para verin’ de demiyoruz. Biz, bu değerli varlığı sizin almanızı istiyoruz. Alacaksınız, beğenmezseniz ertesi gün gider satarsınız” diye konuştu.

Amaçlarının, kulübü UEFA Finansal Fair Play kriterlerine uygun hale getirmek olduğunu anlatan başkan Yarsuvat, şunları söyledi:

“Kimseyi zorlamıyoruz. İsterseniz alırsınız, isterseniz almazsınız. Galatasaray’ın çok geliri vardır ancak temlik edilmiştir. Geldiğimizden beri borç ödedik. Bir kere de yakınmadık. Hatta arkadaşlarımız şahsi kefaletlerini kullandılar, ihtiyaç miktarlarını kendi ceplerinden çıkarıp ödediler. Bir kaynak yaratmak icap ediyor. Bu kaynağı da siz Galatasaraylılardan, hisse senetleri ile toplayacağımız parayla karşılayacağız. Çok büyük para da değil, 40 milyon lira hedefledik. Yüzde 13 kadar hissemiz var. Galatasaray’ı seviyorsanız alın. Gerisi size kalmış. Ne kadar isterseniz o kadar alın. ‘İnan Kıraç hepsini alacak, kulübe hakim olacak’ diye dedikodular çıkarılıyor. Yüzde 13’le nereye hakim olursun. Böyle bir teklif dahi yok. Hatta ben kendisine gidecektim ama bu laflardan sonra o da almaz. Bu lafları çıkararak, bunu önlemek istediler. Bu hisseleri alın. İsterseniz sonra gider yine satarsınız ya da düğünlerde, sünnet düğünlerinde altın niyetine takarsınız.”

Divan kurulu üyelerinden Işın Çelebi, Taner Aşkın ve Ahmet Bozdoğan ise hisse satışını eleştiren açıklamalarda bulundu.

– “Riva ruhsatını uzatmadık”

Yarsuvat, Riva arazisine inşaat yapabilmelerine imkan veren ruhsatı uzatmadıklarını açıkladı.

Kanuna göre ruhsat alındıktan en geç 2 yıl sonra inşaata başlamak ve 5 yıl içinde de çalışmayı bitirmek durumunda olunduğunu dile getiren Yarsuvat, konuyu şöyle aktardı:

“Biz ruhsatı almışız, 2 yıl bir şey yapmamışız. Belediyeden homurtular gelince, 23 adet evin alelacele temeli atılmış. Ruhsat zaten 2014 yılını şubat ayında bitmiş. Temeli atılan evlerin ruhsatı ise gelecek sene bitiyor. İnce bir mühendislik yapılmış ve 400’ün üzerinde evin ruhsatı kurtarılır diye düşünülmüş ama idare bu konuda kesin olarak her bina için ayrı ruhsat veriyor ve onu istiyor. Uzatılmasını istedik. Bize belediyeden, ‘2 yıl sonra yine aynı durumda kalınacak ve paranız heba olacak’ dediler. Yönetim kurulu olarak görüştük ve önümüzdeki 2 yılda da bir çalışma yapılmayacağı için, Riva arazisinin ruhsatını uzatmamaya karar verdik.”

Kulüp içinde bazı suistimaller yapıldığı şeklinde üyelerin bilgi verdiğini anımsatan sarı-kırmızılı kulübün başkanı, “Suistimallerden bahsedildi. İletişim biriminde olduğundan, oyuncu alımında olduğundan konuşuldu. Üç oyuncu ismi sayıldı. Bunun için evvela, bana ismi verilen kişiyle konuşacağım. Bu kişi, hepimizin tanıdığı Tunç Güner’dir. Onu tanırım. Bana açıkça söylesin. Eğer elle tutulur bir delil varsa, bu yetkililer hakkında da ne yapabileceğimizi görüşürüz” ifadelerini kullandı.

– Mali genel kurulda ibra konusu

Mali genel kurulda Ünal Aysal dönemi ile kendi dönemlerinin ayrı ayrı ibra edilmesi yönünde üyelerin taleplerine cevap veren Duygun Yarsuvat, bu konuda üyelerin etkili olacağını söyledi.

“Bunu ben değil, siz düşüneceksiniz” diyen Yarsuvat, “Ben gündeme madde olarak sadece ibra yazarım, siz yöntemine karar verirsiniz. Bir ibra olabilir, iki ayrı ibra olabilir ama benim düşündüğüm, hukukta da bunu yapmak mümkün. Tüm yönetim kurulu üyelerinin teker teker ibrası olabilir. Herhangi bir işin yapılışında, bir yönetim kurulu üyesinin yanlış işi varsa, bunu tek tek ibrada ortaya koyabilirsiniz. Bugüne kadar böyle bir durum hasıl olmadı, olursa da yapılır. Bu sadece bir fikir. Ne olacağını sizlerden bekliyorum” şeklinde görüş belirtti.

– “O ringde hiç güreşmek istemiyorum”

Yarsuvat, kulüp eski başkanı Aysal’a mali genel kurul öncesi gönderdiği mektup ve kendisine verilen yanıt konusunda, “Kimseye şahsi olarak sataşmadım” dedi.

İkili tartışmaları sevmediğini anlatan Yarsuvat, “O ringde hiç güreşmek istemiyorum. Benim işim değil. Bana ne söylerlerse söylesinler. İster, ‘söyleyene değil söyletene bak’ desinler, ister, ‘Önce lafa, sonra söyleyene bakarım’ desinler. Beni hiç ama hiç etkilemez. Benim için önemli olan Galatasaray platformlarıdır. Söylemek istediğim şeyleri, Galatasaraylıların olduğu yerlerde söylerim. Bunun için herhangi bir gazeteden veya televizyon ekranından faydalanmak istemem” değerlendirmesinde bulundu.

– Gazetecilerin soruları

Galatasaray Kulübü Başkanı Yarsuvat, eski başkan Ünal Aysal’ın kendisine yönelik “Önce lafa bakarım laf mı diye, sonra adama bakarım adam mı diye?” şeklindeki ifadelerine kırılmadığını söyledi.

Toplantının ardından basın mensuplarının sorularını cevaplayan Yarsuvat, Aysal’ın sözlerinin anımsatılması üzerine, “Beni incitmedi. Ne olacak. Ben de lafı kimin söylediğine bakıyorum. Mevlana’nın cümleleridir. O zaten Mevlana’yı da bilmez. Ona birisi söylemiştir. Hiç kırılmadım” dedi.

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’la ve şike süreciyle ilgili sözlerinin sarı-kırmızılı camiada tepki aldığının ifade edilmesi üzerine de Yarsuvat, kendisinin Fenerbahçe Kulübü Başkanı’nı hiç tanımadığını vurguladı.

Hep eleştirildiğini dile getiren Yarsuvat, “Burada da Ünal Aysal’ın devamı olduğumu söylüyorlar. Aziz Yıldırım’ı ben tanımıyorum. Sadece resmini biliyorum. Eğer derbi maça gelirse tanışacağız. Ben gideceğim oraya” diye konuştu.

Derbi maç öncelerinde hep Galatasaraylı yöneticilere, rakibin alkışlanıp alkışlanmayacağı sorularının yöneltildiğinin ifade edilmesi üzerine de Yarsuvat, “(Fenerbahçeliler bizi alkışlamadı, kupamızı vermek istemediler. Onlar nasıl olsa alkışlamaz) düşüncesiyle öyle söylüyorlar sanırım” şeklinde görüş belirtti.

Yayınlanma Tarihi:19:40,