SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Anadolu Efes’te kupa sevinci

Basketbol Royal Halı Türkiye Kupası'nın finalinde Fenerbahçe Ülker'i 70-60 yenerek şampiyonluğa ulaşan Anadolu Efes'te 4 sezon sonra gelen kupanın sevinci yaşanıyor.

Güncellenme: 17:08, 23/02/2015
Anadolu Efes’te kupa sevinci

Anadolu Efes Genel Menajeri Engin Özerhun açıklamada, final mücadelesinde Fenerbahçe Ülker’e karşı sadece ilk 2,5 dakikalık bölümde etkili olamadıklarını ancak sonrasında oyunun kontrolünü tamamen ellerinde tuttuklarını söyledi.

Maçın gidişatının kendilerinin dikte ettiği şekilde gittiğini belirten Özerhun, “Fenerbahçe Ülker karşısında maçı kontrol edip, iyi savunma yaparak hak ettiğimiz kupayı aldık” dedi.

Final karşılaşmasına gelene kadar Galatasaray Liv Hospital ve Darüşşafaka Doğuş gibi güçlü ekipleri geçtiklerini vurgulayan Engin Özerhun, “Finalde iki ekipte de 4 gün içinde 3 maç oynamanın getirdiği yorgunluk vardı. Çok çekişmeli mücadele oldu ancak kaliteli geçmedi. Maçın kırılma noktası Saric’in son anlarda attığı 3 sayılık basket oldu. Fenerbahçe Ülker, ligin lideri ve çok iyi oyunculardan kurulu bir ekip” diye konuştu.

“Ivkovic’in iyi harmanlamasıyla bu noktaya geldik”

Genel menajer Özerhun, başantrenör Dusan Ivkovic’in tecrübeli yabancı oyuncularla genç Türk basketbolcuları iyi harmanladığını ve bu şekilde başarıya ulaştıklarını ifade etti.

Ivkovic’in bu tipte oyuncularla çalışmayı çok sevdiğini kaydeden Engin Özerhun, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Üç kulvarda mücadele ediyoruz. Kupa, lig ve Avrupa ile başladığımız maratonda ilk şampiyonluğu kupada yaşadık. Türkiye Kupası, mağlubiyetle başladığımız bir maratondu. Galibiyetler zinciriyle bitirdik ve sonuçta kazandık. Şimdi kalan iki kulvarda nasıl gidebileceğimizi gözlemleyeceğiz. Bıraktığımız olumlu izlenimi devam ettirmek çok önemli. Kupa dünde kaldı. 27 Şubat Cuma günü Avrupa Ligi’nde oynayacağımız maçı düşünüyoruz.”

“Yabancı kuralıyla ilgili eleştirinin doğru olmadığı ortaya çıktı”

Engin Özerhun, yabancı oyuncu sayısında yapılan kural değişikliğinin ardından genç Türk oyuncuların da büyük sorumluluklar aldığı ilk kupada Anadolu Efes olarak Türkiye Kupası’nı kazandıklarını ve bu şekilde yabancı oyuncu sayısıyla ilgili yapılan eleştirilere de yanıt verdiklerini dile getirdi.

Petar Naumoski, Lary Richard, Conrad McRae, Ufuk Sarıca, Volkan Aydın’ın oynadığı dönemdeki takım konseptine yakın bir ekibi bu sezon oluşturduklarını anlatan Özerhun, o dönemdeki yapıdan farklı olan tek şeyin yabancı oyuncu sayısı olduğuna dikkati çekti.

Yabancı oyuncu sayısının şimdi daha fazla olduğunu vurgulayan Özerhun, “Altyapılardan gelen oyuncularla konsept olarak o döneme benziyor. Takım, 18-20 yaşındaki çocukların tecrübeli yabancı oyunculardan öğrendikleriyle, onlara kattıklarıyla bir yere geldi. Bu yapısıyla o imajı veriyor” diye konuştu.

Engin Özerhun, 3+2 yabancı oyuncu kuralının değişmesi yönünde yıllarca talepte bulunduklarını ve sezon başında bu kuralın değiştirilmesinden sonra oynanan ilk kupada genç oyunculara sahip bir kadroyla şampiyonluğa ulaştıklarını kaydetti.

Bu başarılarıyla yabancı oyuncu sayısının yükselmesi konusundaki görüşlere iyi yanıt verdiklerini belirten Özerhun, şu ifadeleri kullandı:

“Aldığımız kupayla yabancı sayısının yükselmesinin Türk oyunculara zarar getireceği düşüncesinin doğru olmadığını da ortaya çıkardı. Kuralın değiştirilmesinden sonra oynanan ilk kupada böyle genç oyunculara sahip takımın kupaya ulaşması çok önemli. Bu kural, Türk oyunculara karşı alınmış bir pozisyon değil. Yıllardır bunu anlatmaya çalıştık. Bu başarı onun bir göstergesi.”

4 sezon sonra kupa sevinci yaşadı

Türk basketbolunun en çok kupa alan takımlarından olan ancak son sezonlarda bu başarısını yakalayamayan lacivert-beyazlılar, 4 sezon sonra kupa sevinci yaşadı.

Ligde son şampiyonluğunu 2008-2009’da yaşayan ve aynı sezon Türkiye Kupası’nı müzesine götüren Anadolu Efes, 2009-2010’da Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı kazanmıştı. Lacivert-beyazlı takım, Cumhurbaşkanlığı Kupası’nın ardından 4 sezon boyunca 3 kulvarda da başarı yakalayamazken, bu sezon Türkiye Kupası’nı alarak bu hasretine son verdi.