SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Zoru başarmak

21 Şubat 2015

SİVAS gibi kış aylarında futbolu zorlayan deplasmanlar puan ve sonuç garantisi olmayan maçlardır. Sivasspor deplasmanı soğuk havası ile zaten zordu, Sergen Hoca'nın gelmesinin ardından kazandıkları ivme ile daha da zor görünüyordu Galatasaray için. Birçok anlamda yorucu ve zor olduğu kesin ama skora gitmekte zorlanmadı G.Saray.

SABRİ'NİN geri dönmesi sağ kanadı ciddi şekilde toparlamış göründü. Beklediğimin aksine Hamit ile oyuna başlayan Hamza Hoca, sol kanatta da Olcan'ın önünde son haftalardaki çalışkanlığının da etkisi ile Yasin'i tercih etmiş. İlk yarıda takımı adına gole adını yazdıran da Yasin oldu. Melo'nun yokluğunda orta saha, rakiple dengeli mücadele içindeydi. İbrahim Akın ilk yarıda Galatasaray sol kanadını bayağı bir zorlamış olmasına rağmen pozisyon üstünlüğü sarı-kırmızılıların lehine göründü.

BUNUNLA birlikte Sivas'ın erken yediği golün ardından ilk yarının ortalarında Sergen Hoca'nın Batuhan'ı oyuna alarak taktik değiştirmesi golün gelmesini sağladı. Dengeli giden bu tarz mücadelelerde oyunu genelde hocaların kenardan müdahaleleri çözer. İlk müdahaleyi yapan Sergen Yalçın oldu ve neticesini aldı. İkinci hamleyi ise Hamza Hoca ikinci yarı başında Telles'i oyuna alarak yaptı ki, o da çok kısa sürede sonucunu aldı. Özellikle bu tarz zorlu deplasmanlarda sahada muhteşem, akıcı ya da estetik hareketlerle dolu bir oyun beklemek pek gerçekçi değil bence. O yüzden göz önüne alınması gereken fizik üstünlüğünü uzun süre koruyup mücadeleyi en üst düzeyde verebilmek. G.Saray'ın da bu maç bunu gayet iyi bir şekilde yaptığını söylemek lazım.

HAKEMLER DİKKATLİ OLMALI

ŞAMPİYONLUK yolunda böyle keskin bir virajdan kayıpsız dönmek büyük kazanç olacak sarı-kırmızılılar için. Mücadele adına iki takım da büyük efor sarf ettiler. Gerçekten takdir etmek lazım. Son dakikaya kadar gidip geldi maç. 85. dakikada 3-2'lik skorun yakalanması heyecanı 90. dakikaya taşıdı. Bu saatten sonra kolay maç olmayacak gibi görünüyor. Artık deplasman ya da evinde gibi bir ayrım olmadan puan kayıplarını minimumda tutacak mücadeleyi sahaya koymak gerekiyor. Bunu yaptığınız sürece yarışta var olabilirsiniz. Galatasaray bu hafta takım olarak hatalarına ve yediği gollere rağmen isteğinden bir şey kaybetmedi ki, bu 3 puan olarak hanesine yazıldı ve zoru başarmış oldu.

SON olarak maçla ilgili özellikle yan hakemin verdiği kararların tartışmalara sebep olduğunu söylemek lazım. Benim futbol anlayışımda yenilen golün bahanesi olmasa da hakemlerin bu tarz belirgin hataları, takımların mental dengesini bozuyor. Daha itinalı ve dikkatli olmaları gerek. Bu heyecanlı yarışın çirkin hale getirmemek onların elinde.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek