SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Azrail’e meydan okuyup tarih yazdı

Kayakla atlama yaparken 95 metreden yere çakıldı... Öldüğünü düşünenler ailesini arayarak taziye dileğinde bulundu... Ancak 'Pes etmek yok, yola devam' dedi... Erzurumlu kayakçı Samet Karta, 4 yıl sonra ABD'de birinciliğe atlayarak tarihe geçti. İdealist sporcu, önce gönülleri sonra Amerika'yı fethetti.

Güncellenme: 15:32, 21/02/2015
Azrail’e meydan okuyup tarih yazdı

ABD’de katıldığı yarışta Türkiye’ye ‘kayakla atlama dalı’nda ilk madalyasını kazandıran Samet Karta’nın hikayesi filmlere konu olacak detaylar içeriyor… Üç çocuklu Karta ailesinin en küçük ferdi olan ve 7 yaşında kayak sporuna başlayan Samet, 2007 yılından beri Kayakla Atlama Milli Takımı’nda yarışıyordu.

2011 yılında düzenlenen 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları öncesinde 2010 yılının Aralık ayındaki yarışmalarda 95 metre yükseklikten yere çakılan Samet ağır yaralandı. Hastaneye kaldırılan genç sporcunun kaburga ve belinde çok sayıda kırık tespit edildi. Birçok ülkede canlı yayınlanan yarışlarda yaşanan kaza gündem oldu. Bazı kanalların yaşamasının mucize olduğu şeklinde verdiği haberler sonrası Karta’nın öldüğü sanılıp ailesine taziye dileklerinde bulunanlar dahi oldu. Hastanede tedavi görüp taburcu olan Samet bir süre evde dinlenmek zorunda kaldı ve bir yıl yarışlara katılmadı. Ailesinin kayakla atlama sporunu bırakması yönünde baskı yaptığı Samet, pes etmedi ve ABD’de birinci olup adını dünyaya duyurdu.

11

BABASI ‘BIRAK’ DİYE YALVARDI! DİNLETEMEDİ Samet’in başarısı, ailesini de sevince boğdu. Babası Zeki Karta, “Oğlum 7 yaşından beri kayak yapıyor. 4 yıl önce talihsiz bir olay yaşadı, biz görünce öldük öldük dirildik. O dönem oğlumun öldüğü sanıldı. Çok şükür kazayı yaralı atlattı ve tedavi görüp taburcu oldu. Biz artık kayakla atlama yapmasını istemedik ama ‘Ben bu sporu yapmaya devam edeceğim. Bu kazayı her sporcu yaşayabilirdi. Pes etmeyeceğim ve ileride ülkeme madalyalar getireceğim’ dedi ve istediğini yaptı, bizim için gurur abidesi oldu. Bu inancının zaferidir” diyerek duygularını dile getirdi.

22

YENİ HEDEF DÜNYA KUPASI’NA KATILMAK 1993 Erzurum doğumlu milli kayakçı, 15 Şubat’ta ABD’nin Vermont Eyaleti’nde bulunan Brattleboro’da Uluslararası Kayak Federasyonu tarafından düzenlenen Kayakla Atlama FIS Cup’ta, birinci olarak Türkiye’ye bu alanda madalya kazandıran ilk sporcu oldu. Bugün ve yarın ABD’de düzenlenecek kıtalararası FIS COC yarışmalarına katılacak milli sporcu, ilk 30’a girdiği halde alacağı puanlarla Kayakla Atlama Dünya Kupası yarışmalarına girme hakkı kazanabilecek.

333

Sabah

Yayınlanma Tarihi:10:10,