SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

DIŞ HABERLER

UEFA Şampiyonlar Ligi’nde Paris Saint Germain ile Chelsea arasında oynanan ve 1-1 sona eren maçın ardından yaşanan ırkçı saldırının yankıları devam ediyor.

Paris’te, Chelsea taraftarının bir metro istasyonunda gerçekleştirdiği ırkçı saldırı, Londra ekibinin zorlu Paris Saint Germain deplasmanında aldığı avantajlı skorun önüne geçmişti. Olayda Afrika kökenli bir taraftarı vagona almayan üç Chelsea taraftarı, daha sonra “Evet biz ırkçıyız… Irkçı olmaktan da memnunuz” şeklinde bağırmışlardı. Chelsea Kulübü ise olayın medyaya sızmasının ardından üç taraftarın yakalanması için ellerinden gelen desteği vereceklerini açıklamıştı.

İngiltere başta olmak üzere tüm Avrupa basınında maçın önüne geçen bu olaya Arsenal Menajeri Arsene Wenger de sessiz kalamadı. Olaya karışan taraftarları “Zavallı ve iğrenç” olarak nitelendiren Fransız çalıştırıcı, radikal milliyetçiliğin acilen önlem alınması gereken bir sorun olduğunun altını çizdi. 

Bu tür olayların son dönemde sıkça yaşandığının altını çizen Wenger şunları söyledi:

“Gün geçtikçe yaşanan ırkçı saldırıların şiddeti artıyor. Bu sadece futbol sahalarının problemi değil… Daha çok sosyal bir problem… Benden daha entelektüel insanlar da böyle düşünüyor. Ancak ne yazık ki elle tutulur bir çözüm üretilemiyor. Bu sorunun çocukluktan başladığını ve eğitimsizlikle desteklendiğini düşünüyorum. Bu tek kelime ile farklı fikirlere açık olamama durumudur.”

Her toplumda bu tür radikal düşüncelerin var olduğunu da belirten Wenger, “Bu insanları sürekli kontrol altında tutmak gerekiyor. Ayrıca ırkçı insanların karşısında daha sert bir şekilde durmalıyız. Bu radikal düşüncenin tamamen karşısında olduğumuzu göstermeliyiz. Herkes bu savaşa katılmalı…” dedi.

Yayınlanma Tarihi:14:47,