SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Soma için toplanan paralar nerede?

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, SOMA yararına yapılan futbol faaliyetlerinden ilçeye para gitmediğini, bu paraların nerede olduğunu sordu!

Güncellenme: 11:40, 20/02/2015
Soma için toplanan paralar nerede?

Soma için oynanan maçta Galatasaray'la karşılaşan Atletico Madrid'in kulüp kaynakları “Biz dayanışma için İzmir'e gelmiştik” dedi. Topu Aslan'a attı. Cimbom'un o dönemki yöneticileri ise “Parayı yolladık” cevabıyla yetindi. Şimdi mevcut yönetimden, yardım parasının hangi hesaba yollandığını açıklaması bekleniyor.

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay'ın, Soma yararına oynanan bazı maçlar ve Drogba'nın yaptığı belirtilen yardımla ilgili açıklamalar gündemi sarsmıştı. Akçay, sezon başındaki Galatasaray-Atletico Madrid maçı ve Chelsea-Beşiktaş-Fenerbahçe arasındaki üçlü turnuvadan elde edilen gelirlerin akıbetinin meçhul olduğunu söyledi.

Galatasaraylı eski yıldız Drogba’nın bağışladığı ileri sürülen 1 milyon liranın da Manisa AFAD veya Soma Kaymakamlığı hesaplarına yatırılmadığını ortaya koydu. Akçay, Fenerbahçe ile Galatasaray futbol takımları arasında oynanan Süper Kupa finalinin gelirinin ise Somalı madencilere değil, futbol tesisine gittiğini söyleyerek eleştiride bulunmuştu. Ve gazeteniz BUGÜN de konunun muhataplarına ulaştı.

BU PARALAR NEREYE YATTI? Atletico Madrid ve şu anda Chelsea'de oynayan Drogba cephesinden gelen cevaplar hayli dikkat çekiciydi. Ulaştığımız İspanyol kulübü kaynakları, “Biz bir davet maçı aldık ve oynadık. Bizim için İzmir'deki maç, kardeşlik ve dayanışma karşılaşmasıydı” dediler. Yani Atetico, bu paranın Soma hesaplarına yattığını sanıyor ancak MHP'li vekilin araştırmasına göre böyle bir para görünmüyor.

HASILAT 2 MİLYON LİRAYDI

Dostluk karşılaşmasını 40 bini aşkın taraftar izlerken, biletli seyircinin 28 bin 653 kişi olduğu ortaya çıkmıştı. Mücadelenin biletleri 45, 60 ve 90 TL'den satılmıştı. Yine Soma için yaklaşık 2 milyon TL hasılat elde edilmişti. Atletico Madrid maçı oynandığında Galatasaray yönetiminde Ünal Aysal devri yaşanıyordu. O dönemin etkili bir idarecisi, paranın kesinlikle Galatasaray tarafından ilgili yere iletilmiş olması gerektiğini ifade etti. “Atletico, İspanya Profesyonel Futbol Ligi denetiminde buraya geldi. Ama biz Soma yararına organize ettik” dedi. Dönemin bir diğer yöneticisi ise “Galatasaray bu organizasyonu kendi isteyerek yaptı. Zaten sanılandan az bir para toplandı. Biz parayı vermişizdir” dedi.

DROGBA CEPHESİ YARDIMI DOĞRULADI: GEREKLİ İŞLEMİ YAPTIK

Drogba cephesinden de bu konuyla ilgili bilgi geldi. Ünlü oyuncunun birlikte çalıştığı yetkililer “Biz bu konuda gereken işlemi yaptık” dediler. Tıpkı Atletico cephesi gibi paranın ilgili yere gitmesiyle ilgili topu adeta yetkili birimlere attılar. MHP'li vekil Akçay'a göre bu para da hesaplarda görünmüyor. Bu arada bir şüphe de ortadan kalktı. Kamuoyunda, Drogba'nın yaptığı yardımla ilgili bir şüphe ve tartışma vardı. Gelen cevapla yapılan yardım doğrulanmış oldu.

FENERBAHÇE ESKİ CEO'SU HASAN HAKKI YILMAZ: 100 ÇOCUĞA BURS VERDİK

Fenerbahçe eski CEO'su Hasan Hakkı Yılmaz, Chelsea'nin geldiği ve Beşiktaş'ın da olduğu sezon başı yardım turnuvasında kulüpte görevliydi. Yılmaz, “Gayet profesyonel şekilde düzenledik. Geliri, Somalı öğrencilere burs olarak aktarıldı. İsimleri de bellidir. Paraları bir eğitim vakfı seçilmiş çocuklara düzenli burs olarak aktarıyor. Öyle bir sıkıntı yok. Zaten bir eğitim bursu programıydı. Bununla ilgili profesyonel şirketlerle anlaştık ve 100 çocuğa burs vermeye başladık” dedi.

Yayınlanma Tarihi:10:41,