SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Sertlik serbest, itiraz tehlikeli

UEFA tarafından Liverpool-Beşiktaş maçına atanan genç Polonyalı hakem, sertliğe izin veren oyun anlayışı ve itiraza tahammül edemeyen yapısıyla öne çıkıyor.

Güncellenme: 20:10, 17/02/2015
Sertlik serbest, itiraz tehlikeli

Milliyet’te yer alan habere göre, Beşiktaş’ın Liverpool ile yapacağı maçı yönetecek Polonyalı hakem Szymon Marciniak ülkesinin bir numaralı hakemi olarak öne çıkıyor. Fransa’nın ev sahipliği yapacağı EURO 2016’da düdük çalmasına kesin gözüyle bakılan 34 yaşındaki FIFA kokartlı hakem, 2012’den bu yana uluslararası maçlarda düdük çalan, çok da tecrübeli olmayan bir isim.

Oyun içi sertliğe göz yuman Marciniak, kart kullanımını konusunda ise ikili bir görüntü çiziyor. Sarı kartlarına rahatlıkla başvuran genç hakem, kırmızı kart konusunda ise oldukça cimri bir anlayışa sahip. Bu sezon düdük çaldığı 24 maçta yalnızca 2 kez kırmızı kartına başvuran Polonyalı hakem, geçen sezon ise 42 maçta 18 oyuncuyu dışarı göndermişti.

Ancak geçtiğimiz sezon maç başına 4.5 sarı kart çıkardı. Bu rakam bi sezon için ise maç başına 4 sarı kart oldu. Ancak genç hakem sertliğe izin verdiği kadar, kendisine yapılan itirazlara ise göz yummuyor. Kararlarını sorgulayan ve itiraz eden futbolculara tahammül edemeyen Marciniak, bu tip pozisyonlarda da sık sık kartına başvurduğu için Beşiktaşlı futbolcuların dikkat etmesi gerekiyor.

Marciniak yönetti, Sneijder attı

Genç ve dinamik bir isim olan Szymon Marciniak’ın en önemli avantajı ise pozisyonlara yakın olması. Fizik-kondisyon olarak oldukça formda olan hakem, bu sayede hata payını azaltıyor. ŞU ana dek hiçbir Türk kulübünün maçını yönetmeyen, sadece Türkiye’nin Macaristan’ı 2-1 yendiği iki yıl önceki U-21 karşılaşmasında düdük çalan Marciniak, üç ay önce Galatasaraylı Wesley Sneijder’in bir gol attığı Hollanda-Meksika hazırlık maçında da görev almıştı.

Yayınlanma Tarihi:20:09,