SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İlk 45 yetti

17 Şubat 2015

Hem yukarıda hem aşağıda fırtına gibi devam ediyor lig yarışı. Aşağıdaki 10 takım ve yukarıdaki ilk üç takım çok yakın puanlarla şampiyonluk ve ligde kalma mücadelesi veriyor. Stresi ayrı ama keyfi çok yüksek. Her hafta çıta bir tık daha yukarı çıkıyor.

Bu haftayı rakiplerinin puan kayıpsız bitirmelerinin ardından Galatasaray ne yapacak derken 3 gollü bir ilk yarı izledik. Balıkesir'in dirençli bir oyun ortaya koyduğunu söylemek yanlış olur. Güç olarak Galatasaray'dan çok uzak olması bir yana, oyun olarak da kabullenmiş, zorlamayan bir futbol ortaya koydu. Balıkesir'e bir eleştiri yapmak gerekirse Galatasaray gibi hücum gücü çok yüksek bir takıma karşı kanatları bu kadar açarsanız, hem kanatlardan hem de ortadan gelecek tehlikelerin gole dönmesine çok şaşırmamak lazım. Yasin, Bruma, Olcan ve hatta Tarık bile kanatlardan hücuma katkıda bulundular ve güzel de işler yaptılar. Balıkesir karşısında, sanki şampiyonluk yarışında bir takım yokmuş gibi bir rahatlıkla oynadı. O nedenle ilk yarı da daha farklı bir skorla soyunma odasına gitmeleri şaşırtıcı olmazdı.

Galatasaray ise bence rakip takımın gücüne oranla mantıklı bir 11 ile sahadaydı. Melo oyunda kaldığı süre içinde keza Yasin de gayet verimli oldular. Balıkesir orta sahasının Galatasaray orta sahasıyla mücadele edebilecek güçte olmaması ev sahibi takımın orta sahasını daha da parlattı. Ama şu var ki Sneijder ve Burak'ın klas golleri ilk yarının en güzel görüntüleri oldu. Burak'ın bu kadar çabuk ve etkili bir şekilde takıma dönmesi büyük kazanç.

Her takımın bazı zaafları var ya; işte Galatasaray'ın zaafı da ilk yarıda yakaladığı skor üstünlüğünden sonra rehavete kapılması. Tamam karşısındaki takım aradaki farkı kapatabilecek yetide değil kabul; ama o güçteki takımlarda da aynı sorunu yaşıyor. Tek 45 dakika yetiyor çoğu zaman Galatasaray'a.

Neticede 10 kişi kalmış rakibine bir çok pozisyon verip gol yemesi bu rehavetin sonucu. Bu sorun da aşılırsa çok daha gollü galibiyetler alacağı kesin.

Şuana kadar arada tökezlemelerle, sorunlu bölgelerine rağmen yarıştan kopmadan devam etmeyi başardılar ve lig sonuna kadar da devam ettireceklerine inanıyorum. Hamza Hoca'nın takımı saygı çerçevesinde, ister yedek ister 11 olsun belli bir dengede tuttuğu gerçek. Bu duruş Galatasaray'a başarı getirecektir. Başarının en büyük sırrı da başta hoca ile birlikte tüm oyuncuların kenetlenip tam bir takım olması değil mi zaten?

Futbol güzel. 3 puan güzel. Mücadele güzel. Ama bunların hepsi hayatın içinde eğlence bizlere. Bir de gerçekler var. Özgecan Aslan gibi bir evladın başına gelen vahşet var. Allah'ım ailesine sabırlar versin, o güzel kızın mekanını cennet eylesin. Sorumluları en büyük cezaları alsın dilerim. Ama bu gerçekle yaşamak insanın içini kül ediyor. Bu acıyı bir daha ulusça ne görelim ne duyalım ne de böyle bir gerçekle yaşamak zorunda kalalım inşallah…

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek