SÖZCÜ PLUS GİRİŞ
Arınç istedi Demirören harekete geçti

Arınç istedi Demirören harekete geçti

TFF Başkanı Yıldırım Demirören, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın isteği üzerine KKTC futboluna da el attı.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören, TFF ile Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu (KTFF) arasında yaşanan sorunun Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği’nin (FIFA) kuralları çerçevesinde çözüleceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, davetlisi olarak KKTC’ye gelen Yıldırım Demirören’i Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda kabul etti. Kabulde, Başbakan Yardımcısı Ekonomi Turizm Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş, Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu (KTFF) Başkanı Hasan Sertoğlu ve diğer yetkililer hazır bulundu.

KIBRIS FUTBOLUNA DA EL ATTI

Cumhurbaşkanı Eroğlu kabulde yaptığı konuşmada, Demirören ve ekibini KKTC’de görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Eroğlu, Kıbrıs’ta da Türkiye’de olduğu gibi yediden yetmişe herkesin futbola meraklı olduğunu ifade etti. Eroğlu, TFF ile KTFF ilişkilerinin FIFA nezdinde engellemelerle karşılaştığına işaret ederek, Türkiye’de federasyon başkanlığı yapmanın zorluklarını anlattı.

TFF Başkanı Yıldırım Demirören de Kıbrıs’taki futbolun sorunlarına çözüm aradıklarını, birincil amaçlarının KKTC’nin FIFA nezdinde tanınması olduğunu söyledi. Federasyon olarak yapıcı neticeler alma amacında olduklarını belirten Demirören, “Buranın sorunlarını kendi sorunumuz gibi görüyoruz” dedi.

Bir gazetecinin, “TFF ile KTFF arasında yaşanan sorunları nasıl aşmayı planlıyorsunuz?” sorusuna Demirören, “Muhakkak sorun çözülecek ama ne şekilde çözülürse çözülsün FIFA’nın kuralları çerçevesinde çözülecek” yanıtını verdi.

ARINÇ İSTEMİŞTİ

Kıbrıs Rum Kesimi Futbol Federasyonu (KTFF) ve Kuzey Kıbrıs futbol kulüpleri, futbolcuların bedelsiz transfer konusunun 45 gün içerisinde çözülmediği takdirde Kıbrıs Rum Kesimi Futbol Federasyonu'na (KOP) üye olma kararı almıştı.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Demirören'e seslenmiş ve “Yıldırım Demirören'e biz bu işi yaptırırız. Demirören haddini bilsin ve bu konuyu halletsin” demişti.