SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Sabah gazetesindeki yazısında hakem Mustafa Kamil Abitoğlu’na çok ağır eleştirilerde bulunan Erman Toroğlu, hakemliğin ‘K…n, başın’ oynamadığı zaman kolay olduğunu belirtti.

İşte Toroğlu’nun yazısındaki o bölüm;

“Diyorum ki; “Hakemden bahsetmeyelim.” Bazı aklı evveller diyorlar ki; “Yahu kardeşim hakem de hata yapar. Bu kadar üzerlerine niye gidiyorsunuz?” Yine bazıları diyor ki “Yahu tv’de ileri, geri oynatıyorsunuz, dakikalarca izliyorsunuz, hakemler bunları bir dakikada görüyor.” İyi güzel de hakemlik bu kadar zor bir iş mi kardeşim? Bazılarına göre çok zor!

Geçeceksiniz kardeşim, hakemlik çok kolay bir şey. Ne zaman biliyor musunuz? “K…n, başın” oynamadığı zaman! Gördüğünü çalacaksın. O zaman maç önünde açılır gider. Ama beynine “şeytan” girerse o maç “yangın yerine” döner.

Bakınız bu maçtan sonra Beşiktaş beyanat verecek. Bursaspor da verecek. Hali ile önce F.Bahçe sonra da G.Saray devreye girecek. Kim ne söylerse “haklı” olacak. Çünkü hakem öyle bir “çanak” maç yönetti ki, ne atarsan at, doldurursun.

Hep ne diyoruz; “Teknik kararlarda hakemin yorum hakkı var” ama maçta da öyle pozisyonlar vardır ki bunlarda hakemin yorum hakkı sıfırdır! Ama bazen bu kararlar öyle kararlardır ki “mangal gibi yürek” lazım. O vereceğin karardan sonra bu maç senin “son maçın” olabilir. Ama benim hakemlerim şunu bilmiyorlar; “Hiçbir işte acı çekmeden başarı gelmez.”