SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Golcülerin maçı

15 Şubat 2015

FUTBOL işte böyle bir oyun. Sahada istediğiniz kadar mücadele edin, savaşın, pozisyon yakalayın, gol atamazsanız bunların hiçbir kıymeti yok. Çok koşmaya, ikili mücadele kazanmaya, rakibi boğmaya puan vermiyorlar. Mesele, topu üç direğin arasından geçirmekte. İşin aslı dünkü maçın özetidir yukarıda yazdıklarım…

FENERBAHÇE maça çok iyi başladı. İlk 10 dakikada biri gol olmak üzere iki net pozisyon yakaladı. Sonraki 35 dakikada oyunun tüm hakimiyeti Gaziantepspor'daydı. Muhammet'in şutunu Egemen, Mustafa'nın vuruşunu Alves çizgiden çıkardı. Vitor'un vuruşu yine Alves'ten döndü. Erdem ve Chibuike 2 dakika arayla iki net fırsatı harcadılar. Bunların tamamı yüzde yüzlük gol fırsatlarıydı. Gaziantepli oyuncular biraz becerikli olsa, ilk yarıdan Fenerbahçe'nin fişini çekebilirdi.

İKİNCİ yarıyla birlikte İsmail Kartal hatasını anlayıp Diego'yu kenara alınca ipler Fenerbahçe'nin eline geçti. Selçuk'un da katılmasıyla orta alanda savunma yönü güçlü 3 futbolcunun yan yana oynaması Fenerbahçe'nin dünkü farklı galibiyetinin temel nedenini oluşturdu. Gaziantep maçıyla gördük ki, Fenerbahçe bu sistemde 4 hücum ağırlıklı futbolcuyla oynarsa büyük sıkıntı yaşar. Yani, Sow, Kuyt ve Emenike'nin arkasına Diego'yu koymak lükse kaçıyor.

EN BÜYÜK ADAY FENER

GECENİN adamı kesinlikle Moussa Sow'du. Afrika Kupası nedeniyle devre arası kampındaki yüklemeleri yemedi ama en az diğer arkadaşları kadar koştu, kondisyon eksiğinin bulunmadığını gösterdi. Attığı 2 golle de klasını konuşturdu. Kuyt'a asisti de enfesti.

EMENİKE, attığı golün yanı sıra çok faydalı oynadı. Rakip savunmayı fazlasıyla hırpaladı. Kuyt, 1 gol, 1 de asistle geceye damgasını vuran isimler arasındaydı.

SAKATLIKTAN çıkan Emre henüz tam hazır değil. Şunu da söylemeden geçemeyeceğim, Emre kadar temiz penaltı kullanan çok az futbolcu gördüm. Mehmet Topal'a yaptığı hatalar yakışmadı. Selçuk, girdikten sonra orta alan rahatladı. Gökhan Gönül en verimli maçlarından birini oynadı, Caner geçen sezondan esintiler sundu. Bruno Alves ve Egemen ise dünkü galibiyetin gizli mimarlarıydı.

RİZESPOR ile oynanan kupa maçı sonrasında Fenerbahçe'nin Türkiye'nin en iyi hücum hattına sahip olduğunu ama forvetlerin çok gol kaçırdığını yazmıştım. Dünkü gibi forvetleri gol attığı sürece Fenerbahçe şampiyonluğun en büyük adayıdır.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek