SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim’in projesiyle bir kez daha gündeme gelen Türkiye’nin en tartışılan stadı ‘Olimpiyat Stadı’nın rüzgar sorununa çözüm bulundu.

Fatih Terim, en büyük problemi ‘rüzgar’ olan stadyumun zeminini çevirerek, rüzgarı önleyip, stadı 365 gün yaşayan ve çalışan bir mekana çevirmek için bir proje geliştirmişti. Fatih Terim’in projesine ilk itiraz ise dönemin Gençlik ve Spor İstanbul İl Müdürü Vedat Bayram’dan gelmişti.

Vedat Bayram yapılması planlanan değişikliklerle stadın standart dışına çıkacağını yeni haliyle hiçbir uluslararası organizasyona ev sahipliği yapamayacağını söylemişti.

ZEMİNİ 90 DERECE ÇEVRİLECEK

Türkiye Futbol Federasyonu’yla da paylaşılan Fatih Terim’in Atatürk Olimpiyat Stadı ile ilgili projesinde temelde stadın rüzgar etkisinden kurtarılması ve ayrıca yaşayan bir stadyum olması amaçlanıyor. Projeye göre Atatürk Olimpiyat Stadı’nın zemini 90 derecelik bir açıyla değiştirilecek, yani şu anda numaralı ve maraton tribünleri kale arkası tribünleri olacak. Şu an kale arkası tribünleri yükseltilip üstleri kapatılarak rüzgarın etkisi azaltılacak.

Proje kapsamında stadın çevresine ya da içine alışveriş merkezi ve eğlence merkezi gibi unsurlar eklenecek. Milli takımlar tüm karşılaşmalarını bu stadyumda gerçekleştirecek. Projenin 120 milyon dolara mal olması planlanıyor.

PROJEYİ BEKLİYOR

76 bin 92 kişilik Atatürk Olimpiyat Stadı ise bütün ihtişamı ile kendisi için hazırlanacak projeyi bekliyor. 125 milyon dolarlık yatırımla 2002 yılında açılan Atatürk Olimpiyat Stadı maç yapılmadığı günlerde ise adeta bir ölüm sessizliği içinde.

1999 yılında temeli atılan Atatürk Olimpiyat Stadı 2002 yılında hizmete açıldı. Maliyeti 125 milyon dolar olan stadyum 2005 yılında Şampiyonlar ligi finaline ev sahipliği yaptı.

Başakşehir Spor’a uzun süre ev sahipliği yapan stadyumu bu sezon Beşiktaş JK kullanıyor.

Yayınlanma Tarihi:12:10,