SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Volkan yoksa Mert var

HAFTA sonu gergin bir maçta Trabzonspor'la karşılaşan Fenerbahçe'nin, kupada Rizespor önünde aynı performansı sergilemesi zaten beklenemezdi. Kupa maçlarında genelde yedek ve gençlere forma veren İsmail Kartal, Rize deplasmanında yedeklerle birlikte maç kondisyonu eksikliği bulunan Sow, Meireles gibi oyuncularını da görevlendirdi.

CANER’İN ceza alma ihtimali, Hasan Ali'nin de sakatlığı nedeniyle hafta sonu Gaziantep deplasmanında sol bekte görev verebileceği Kadlec'i de sol bekte kullandı. Fenerbahçe teknik heyeti zaten kupa mücadelelerini bir hazırlık maçı olarak görüyor. Başkan Aziz Yıldırım, “Gençlerle, yedeklerle oynayıp eleneceğiz. Türkiye Kupası'nın hiçbir önemi yok” diyerek bu organizasyona bakış açısını dile getirmişti.

SARI-LACİVERTLİLER ilk 45 dakikada daha diri ve istekli bir görüntü sergiledi. Dört savunma oyuncusunun yanı sıra Mehmet Topal ve Selçuk'u, hatta Meileres'i de ekleyince Fenerbahçe ilk 11'inin 7'si savunma ağırlıklıydı. Takım savunması anlamında başarılı bir grafik çizen sarı-lacivertliler, ofansif anlamda aynı başarıyı sergileyemedi. Emenike ve Sow'a istenilen paslar gitmedi. Zaten o pasları atacak oyuncu da yoktu sahada. Biraz Topal zorladı o kadar. Mevcut şartlarda Fenerbahçe sadece duran toplardan gol bulabilirdi, nitekim Kadlec'in golü de ölü toptan geldi.

İKİNCİ yarıyla birlikte Rizespor oyunda hakimiyetini hissettirdi. Orta alan üstünlüğünü ellerine geçirmelerinin temel nedeni Raul Meireles'in oyundan düşmesiydi. İsmail Kartal bence Meireles'i daha erken oyundan almalıydı.

SOW, maç başından beri sürekli takip ettiği Orhan'ı bir kez kaçırdı, onda da Rizespor golü buldu. Fenerbahçe bu gole cevabı yine duran toptan verdi. Sow gol attı ama dün beni hayal kırıklığına uğrattı. İnanılmaz etkisizdi. Fiziksel yetersizlikleri de fazlasıyla göze çarpıyor. Kağıt üzerinde Süper Lig'in en iyi hücum hattına sahip olmasına rağmen Fenerbahçe forvetlerinin formsuzluğu bu sezon daha çok baş ağrıtacak gibi görünüyor. Geçen sezon gol yarışı yapan forvetler, bu sezon sanki “Hangimiz daha fazla kaçırırız” yarışına girmiş. Şampiyonluğa oynayan takımın birinci forveti Emenike'nin sadece 3 golü var.

MERT, oynadığı her maçta kaleyi rahatlıkla dolduracağını gösteriyor. Genç Uygar'ın bu takımda daha çok yer bulabilmesi için kendini fazlasıyla geliştirmesi gerekiyor. F.Bahçe yoluna devam etti. Ancak Rize önünde savunma zaafları ve hücumdaki etkisizliğiyle olumlu sinyaller vermedi.

Yazarın Diğer Yazıları