SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Galatasaray Liv Hospital Başantrenörü Ergin Ataman Türkiye Basketbol Ligi’nde oynanan son NSK Eskişehir Basketbol maçının ardından soyunma odasında genç oyuncu Göktürk Ural’a tokat atması ile ilgili olarak bu olayın çok büyütüldüğünü, açıklama yapmaya bile gerek görmediğini söyledi.

Ataman, tokat olayı ile ilgili şunları söyledi:

“Bu olay çok konuşuldu, bana söylenecek laf bile kalmadı. Telefonlarım sabahtan beri susmak bilmiyor. Ben şu anda çok daha önemli bir olaya konsantre oldum. Euroleague’de top 16 maçı var Barcelona ile. Türkiye'de maalesef basın, kaos ile yaratılan spekülasyonlarla beslenmeyi seviyor. Ancak bizim gündemimiz çok farklı. Biz burada daha ciddi işlerle uğraşıyoruz. Kendimi Barcelona maçına konsantre ettim. Bu konu ile ilgili daha fazla bir şey söylemek istemiyorum.”

Ataman, saha dışındaki bazı olayların takımın dengesinin ciddi olarak sarstığını da kabul ederek sözlerine şöyle devam etti:

“Takımda bazı oyuncular gitti onların yerine yeni oyuncular geldi bir de bunlara sakatlıklar eklendi. Bunlar da yetmezmiş gibi Ender ve Arroyo bir maç öncesi zehirlenme yaşadı. Biliyorsunuz yedi kişiyle Olimpiyakos karşısında çıktık ve onları yendik. Mucivezi bir şekilde top 16'ya kaldık. Burada da önemli galibiyetler aldık. Maccabi maçında da son saniyede yenildik. Sonuç olarak çeyrek finale çıkabilir miyiz bilmem ama geçen yıl bu salonda Barcelona karşısında çeyrek final oynayan tek Türk takımı bizdik. Başarır mıyız başaramaz mıyız bilmem. Başaramazsak bizden daha fazla yatırım yapan Türk takımları var. İnşaallah onlar tur atlarlar. Bir Türk takımı Final Four'a çıkar. Saha dışındaki olaylar maalesef takım içine yansıyor. Neticede bir Play station oyunu oynamıyorsunuz. Moral kaybı, motivasyon, konsantrasyon gibi faktörler takımı etkiliyor. Biz belki burada şampiyon olamayacağız ama Türkiye'de iki yıldır zirveye oynayan bir takımımız var. Bu sene de zirveden düşmeyeceğiz.”

Ataman son olarak Maccabi karşısında oynanan ve son saniyede kaybedilen maçla ilgili olarak da kızgınlığının halen geçmediğini o maç hakkında ettiği sözlerinin de arkasında olduğunu söyledi.

Ergin Ataman, o akşam Galatasaray takımının emeğinin gasp edildiğini hatırlatarak bu konu ile lobi faaliyetlerinin hem kulüp hem de Euroleague’in ana sponsoru olan THY yetkililerinin yapması gerektiğini ifade etti.

Ataman, son on yılda Türk takımlarına karşı haksızlıklar yapıldığını, neticede artık hak aramanın zamanının geldiğinin de altını çizerek “Türkiye basketbola büyük yatırımlar yapıyor. Avrupa'nın mali olarak tepesinde olan bir ülke. Artık bir Türk takımının Final Four'a girmesi gerekir. Geçen hafta bizim hakkımız yendi. Daha önceleri de gerek Fenerbahçe'nin gerekse Anadolu Efes'in hakları yenmişti. Biz tepkimizi bu olaylara yapıyoruz. Tabii ki maçın sonucunu değiştiremeyiz ama hakkımızı da yedirmeyiz” açıklaması yaptı.

Yayınlanma Tarihi:10:40,