SÖZCÜ PLUS GİRİŞ
Memnun’un hedefi olimpiyatlar

Memnun’un hedefi olimpiyatlar

A Milli Kadın Basketbol Takımı Başantrenörü Memnun, "Hayalim olimpiyatlarda yer almaktı, bunu gerçekleştirebilmek için bütün gücümle çalışacağım" dedi.

A Milli Kadın Basketbol Takımı’nda başantrenörlük görevine getirilen Ekrem Memnun, 2016 Rio Olimpiyatları’nda yer alabilmenin öncelikli hedefleri olduğunu söyledi.

Memnun, hedefleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. 25 yıllık bir antrenörlük kariyeri olduğunu ancak ilk kez milli takımda görev aldığını anlatan Memnun, “Hem gururluyum hem de biraz stresim var. Çünkü geçmişi gerçekten müthiş başarılarla dolu bir takım. Benim kişisel hayalim, olimpiyatlarda yer almak. Bunun için bir şans buldum ve gerçekleştirebilmek için bütün gücümle çalışacağım” diye konuştu.

“Önemli değişiklikler için zamanım olmayacak”

A Milli Kadın Takımı’nın yakın dönemde önemli başarılar kazandığını anlatan Memnun, kendi döneminde katılacağı ilk uluslararası organizasyon olan Avrupa Şampiyonası öncesi önemli değişiklikler için zamanı bulunmadığını kaydetti.

Memnun, çok başarılı bir takımın başına geldiğini vurgulayarak, şunları söyledi: “İlk hedefim, bu başarıların sürdürülebilir olduğunu ispatlayacak şeklide bir oyun ortaya koymak. Çok kısa bir zamanım var. Önemli değişiklikler yapabilecek kadar zamanım olmayacak. Sezon mayıs ayının başında bitiyor ve Avrupa Şampiyonası da 11 Haziran’da başlıyor. Bizim sadece 1 aylık dönemimiz var. Bu süreçte oyuncuların sesimi, terminolojimi öğrenmelerinin mümkün olmayacağını düşünüyorum. Büyük felsefe farklılıkları yaratacak bir durum gerektiğini düşünmüyorum. Kısa sürede bir başarı kazanılması gerekiyor. Bizim için de bu başarı, olimpiyatlara gidebilme hakkı elde edebilmek. Ondan sonra da turnuva ne getirecek bakacağız. Ben büyücü değilim, bir basketbol antrenörüyüm. Çalışmaya, tekrara çok inanan biriyim. Hiçbir başarının tesadüf olmadığına inanıyorum. Elimizdeki süre de büyük değişiklikler için çok az.”

“Oyuncunun yaşıyla değil, performansıyla ilgileniyoruz”

A Milli Kadın Takımı’nın yüksek yaş ortalamasıyla ilgili eleştirilere değinen Ekrem Memnun, “Bu konuda biz biraz farklı düşünüyoruz. Takımın yaş ortalamasına bakıldığında durum ortada. Yaşlı ne demektir göreceğiz. Oynayabildiği sürece, yüreğini, fiziğini, mücadelesini ve beynini ortaya koyduğu sürece herkes bizim için kıymetli” ifadesini kullandı.

“Biz oyuncunun yaşıyla değil, performansıyla ilgileniyoruz” diyen Memnun, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ben bu takımın koçu oldum. Benim için en iyi oyuncular kendi oyuncularım. Araya genç oyuncu mutlak katacağız. Ümitler seviyesinde iki Avrupa üçüncülüğümüz var. Buradan katkı yapacak genç oyuncuları mutlaka takıma katacağız. İsim vermeyeceğim ama mutlaka yeni genç oyuncular olacak. Sadece parlatılıp ön plana çıkarılmadıklarını düşünüyoruz. Amacımız onlara ortam hazırlamak. ‘Genç oyuncu yetiştirip, bu seneyi feda edeceğiz’ gibi bir amacımız yok. Tüm mücadelemiz, ilk önce olimpiyatlara gidebilmek.”

Devşirme konusu

A Milli Kadın Takımı’nda forma giyen ve ‘devşirme’ olarak adlandırılan yabancı oyunculara değinen Memnun, kendisinin de yeni isim ya da isimler önerebileceğini aktardı, Milli takımda bugüne kadar 4 devşirme oyuncunun forma giydiğini anlatan deneyimli teknik adam, “Takımı farklı yerlere götüreceğini, daha büyük katkı yapacağını düşündüğümüz bir başka oyuncu olabilir. Değerlendireceğiz. Bunu federasyonla oturup konuşmamız, gerçekleştirilebilir olup olmadığını görüşmemiz lazım. Hepimizin amacı, Türk Kadın Basketbol Takımı’nın çok başarılı olmasını sağlamak. Buna katkı yapacağını düşündüğümüz insan varsa, ben bunu federasyona önereceğim” şeklinde konuştu.

Galatasaray Odeabank ile A Milli Kadın Takımı’nı birlikte çalıştıracak olmanın kendisini çok etkilemeyeceğini kaydeden Memnun, şu ifadeleri kullandı: “Milli takım çalışması, lig bittikten sonra başlıyor. Tabii ki ön hazırlıklar, planlama önceden yapılan şeyler. Bunun için çok etkili bir teknik kadro kurduğumuzu düşünüyorum. Aziz Akkaya yardımcım olacak. Çok tecrübeli bir arkadaşım. İki kez Avrupa üçüncülüğü yaşamış Ümit Milli Takımı’nın antrenörüydü kendisi. Bir planlama toplantısı yaptıktan sonra sezon sonuna kadar benim işim bitecek. Tamamen yoğun bir dönemden geçtiğim Galatasaray Odeabank’a yoğunlaşacağım. Sezon bittikten sonra da takımın başına geçeceğim. İkisi farklı zamanlarda olacak. Belki boş günlerimde planlama toplantılarım olabilir. Zaten ligi ve oyuncuları tanıyorum. Gençlerle ilgili de Aziz Akkaya’ya güveniyorum.”

“Galatasaray’da mali durumu herkes biliyor”

Başında bulunduğu Galatasaray Odebank’ın yaşadığı mali sorunlara da değinen Ekrem Memnun, “Galatasaray’da mali durumu herkes biliyor. Bugüne kadar hep bir arada durmaya çalıştık. Aradan farklı tepkiler koyan arkadaşlarımız oldu ve haklı tepkiler olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Yöneticilerle bazı toplantılar yaptığını anlatan Memnun, “Çözmek için iyi niyetle uğraştıklarını ama imkanlarının kısıtlı olduğunu görüyorum. Nihayetinde profesyonel yapılmış sözleşmeler var. Birkaç olay yaşadık. En son Kelsey Bone gitti. Biz onun döneceğini düşünüyoruz. Bir oyuncu sakatlanır gider, bu ayrı bir şey ama başka sebeplerden gidince, psikolojik olarak takımdaki yıkım büyük olur. Bone, sevilen bir oyuncu ve çalışmalar geri dönmesi üzerine” değerlendirmesinde bulundu.

Takım olarak mücadelelerini en iyi şekilde vermeye çalıştıklarını söyleyen sarı-kırmızılı çalıştırıcı, “Kötü bir pozisyonda da değiliz. Ligde lideriz, FIBA Kadınlar Avrupa Ligi’nde şansımız devam ediyor. Maç yapmadan geçtiğimiz bu haftadaki sonuçlarda bir sürpriz olmazsa, son maçımızda Wisla Can Pack’i burada yenip, yolumuza devam edebileceğiz” şeklinde sözlerini tamamladı.