SÖZCÜ PLUS GİRİŞ
‘Her hafta aynı tablolarla karşı karşıya…’

‘Her hafta aynı tablolarla karşı karşıya…’

Kupaya veda eden Trabzonspor'da teknik direktör Ersun Yanal, açıklamalarda bulundu.

Ziraat Türkiye Kupası’nda normal süresi 2-2 biten karşılaşmanın uzatma bölümlerinin son dakikasında Medicana Sivasspor’a 3-2 mağlup olarak kupaya veda eden Trabzonspor’un teknik direktörü Ersun Yanal, “Bu sene bu takımın başına maalesef oldukça fazlasıyla kazanırken ve kaybederken farklı şeyler gelmeye başladı” dedi.

Yanal, maçın ardından düzenlenen basın toplantısında, futbolu konuşmanın, tartışmanın, saha içindeki güzelliği ile olmanın ve onu paylaşmanın hep felsefesi olduğunu belirterek, “Bugün maalesef futbolun dışında bir gündem yaratılmış durumda. 8 kulüp, 6 futbolcu, 5-6 yönetici PFDK’ye sevk edilmiş. Bugünkü futbol ikliminde maalesef her hafta aynı tablolarla karşı karşıya kalınıyor. Bunun ciddi şekilde artık sorgulanması gerekiyor” dedi.

Bugün herkesin bir futbol maçı izlediğini dile getiren Yanal, şöyle devam etti:

” Oyuncularla bu işin içindeydik. İlk defa mağlup olmuyoruz. Mağlubiyetin bahanesi asla yok. Herkes galip gelecek, herkes kazanacak, baksanız bu takımın kariyerinde galibiyet, mağlubiyet yüzde 60’a 40’dır. Normaldir, kazanmak, kaybetmek ama tesadüf bu sene bu takımın başına maalesef oldukça fazlasıyla kazanırken ve kaybederken farklı şeyler gelmeye başladı. Ben komplolardan uzak düşünen bir insanım ve uzak düşünmeye de çok dikkat ediyorum ama gerçekten emeğin karşılığı olan hak ettiği futbol sevgisiyle bütünleşmiş bir camianın üzüldüğünü ve yaralandığını hissediyorum. Ben de bu konuda üzüntülü ve yaralı durumdayım. Tüm arkadaşlarım, güçlü bir şekilde önümüze ve yolumuza bakarak saha içinde kalmamız gerektiğini konuştuk yine. Umarım sezon sonuna kadar saha içinde kalıp takımımızla saha içinde mücadele etme gayretinde olacağız.”

Yanal, bir gazetecinin maçın hakeminin oyuna etki edip etmediği şeklindeki soru üzerine, “Yaptığım açıklamalarda gayet net bir şekilde anlattım. Futbol yetenekleri ve becerileri doğal olanlarla gerçekleştirilir. Beceri ve yeteneklerin olmadığı zorla belli bir altyapının oluşmadığı bir tarzda bu iş olmaz. Beceri ve yetenek gerekli her kademede. Sanatın, sporun torpili olmaz” ifadelerini kullandı.

 “SAHA İÇİNDE KALMAK İÇİN YİNE GAYRETLİ OLACAĞIM”

Trabzonspor’un ligde zirve yarışında geriye düşmesi ve Ziraat Türkiye Kupası’ndan da elenmesini bir soru üzerine değerlendiren Yanal, şunları kaydetti:

“Sahanın içinde kalmaya gayret ediyorum. Bunun için kendimi ısrarla hakikaten çok zorluyorum. Ben teknik direktörüm ve işim sahanın içinde. Sahanın içinde kalma konusunda yine gayretli olacağım. Trabzonspor’un şu anda yaptığı mücadelede, kullandığı oyuncu sayısıyla da elbette bir takım problemleri olabilir. Bu problemler tartışılacaktır. Bugünkü maçta da eksikler, fazlalar mutlaka olacaktır ama bunun önüne geçen çok şey var. Bunun önüne geçenlerle konuşmak zorunda kalıyorsunuz. Eksiklikler var evet, biz burada 4-1’de mağlup olduk, maçta kazanamadık. Bugün Trabzonspor takımı belki çok aktif pozisyon üretemedi ama oyunun tüm hakimiyeti ve dengeleri bir anda değişti. Bunu sorgulamak lazım, bu ilk değil. Eskişehirspor maçı da buna güzel bir örnekti. Buna benzer maçlar vardı. Ben hep sahanın içinde kaldım.”

Bu sırada bir gazetecinin bugünkü maçta çok saha dışında kalmadınız şeklindeki sözleri üzerine Yanal, “Bugün maalesef bütün herkes sahanın dışındaydı” ifadesini kullandı.