SÖZCÜ PLUS GİRİŞ
Dev işbirliği

Dev işbirliği

İstanbul Başakşehir ile Atletico Madrid alt yapıda iş birliği yapacak.

Atletico Madrid’in en büyük hissedarı ve yönetim kurulu başkanı Miguel Angel Gil Marin ile İspanyol kulübünün başdanışmanı Peter Kenyon Başakşehir’de temaslarda bulundu.

İstanbul Başakşehir Kulübü’nün tesislerinde yaklaşık 2,5 saat süren toplantıya İstanbul Başakşehir Kulübü Başkanı Göksel Gümüşdağ, Atletico Madrid’in en büyük hissedarı ve yönetim kurulu başkanı Miguel Angel Gil Marin ile İspanyol kulübünün başdanışmanı Peter Kenyon ve Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal katıldı.

Alınan karar gereği İstanbul Başakşehir Kulubü ile Arda Turan’ın da formasını giydiği Atletico Madrid arasında futbol altyapısı konusunda iş birliği yapılacak.

Göksel Gümüşdağ, toplantının ardından yaptığı açıklamalarda uzun zamandır Atletico Madrid kulübüyle görüşme halinde olduklarını belirterek, “Uzun yıllardır, Türk futbolunda altyapıları ne şekilde iyiye götürebiliriz diye tartışıyoruz. Kulüpler Birliği Vakfı’nda da kulüp başkanlarımızla da çok istişare ediyoruz. Bu bağlamda biz, İstanbul Başakşehir Kulübü olarak özellikle kendi ilçemizde bununla ilgili belli adımlar attık. Atletico Madrid Kulübü, dünyanın en önemli altyapılarından birine sahip. Yüz yıllık bir altyapısı var. Zannediyorum 3-4 ay içinde artık Atletico Madrid’le birlikte İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü’nün altyapı paylaşımı, buradaki teknik adamların Madrid’e, Madrid’deki teknik adamların buraya gelmesi ve burada yaşıyor olması sağlanacak. Altyapıyla ilgili bu evliliğimizi, bu birlikteliğimizi de zannediyorum mart ayının sonunda ya da nisan ayının başında bir imza töreniyle gerçekleştireceğiz. Dolayısıyla İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü ile Atletico Madrid Futbol Akademisi’nin birleşmesi sağlanmış olacak. Amacımız yeni Arda’ları İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü’nde ve ilçesinde yetiştirmek” şeklinde konuştu.

Atletico Madrid’in Başkanı Miguel Angel Gil Marin ise bu tarz projelerde sürekliliği önemsediklerini dile getirerek; “Bizim için önemli kriterlerden bir tanesi bir kulübün birkaç yıl sonra bir başka yönetimle karşımıza çıkmaması. Bu sadece yerel veya iki ülke arasında oluşan bir proje gibi görünmesin. Bu bütün dünyayı kapsayan bir akademi projesi. O yüzden süreklilik önemli” dedi.

Bu proje sayesinde İspanya’daki herkesin Türkiye hakkında daha fazla bilgi sahibi olacağını da belirten Marin, “Atletico Madrid, Arda sayesinde bu pazara ilgi gösteriyor. Arda, bizim markamızı Türkiye’ye getiren bir elçi olacaktır. Kendi markamızın buradaki kalıcılığını sağlamak, söz verdiklerimizi hayata getirmek ve bu yörenin yetenekli çocuklarına parlak bir gelecek sunmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız ve sözümüzü tutmak için burada olacağız” diye konuştu.

Toplantının ardından Gümüşdağ ve Marin, birbirlerine kendi kulüplerinin formalarını hediye etti.