SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Nereye kadar

10 Şubat 2015

BAŞARILI futbol takımlarının geneline dikkat edin, en kilit noktalardan birisi defans ve orta saha arasındaki mesafenin ne kadar kısa olduğudur. Galatasaray bu mesafeyi lig başından beri farklı hocalar yönetiminde olmasına rağmen bir türlü kapatamıyor.

Orta sahayı kalabalık tutma çabalarına karşı, top kayıplarının çoğu orta sahada oluyor ve zaten dağınık olan defans rakiple karşı karşıya kaldığında ciddi pozisyonlar veriyorlar. Bununla birlikte hücuma çıktıklarında ilk yarı çabalayan bir Galatasaray gördük. Sniejder'in takımın hücumdaki beyni olarak attığı toplar ve koşuları hemen hemen tüm pozisyonların zeminini hazırladı. Tıpkı golde olduğu gibi…

EMRE'NİN ve Umut'un gayretleri Burak'ın yokluğunda etkinliği sağlıyor. Tabii ki şu gerçeği de göz ardı etmeyelim. Eskişehir'in defansındaki uyumsuzluk ve dağınıklık, yerlerinde oynamayan futbolcuların dengesizliği, rakibine ciddi pozisyonlar yaratıyor. Özellikle yan topların çoğunda gol tehlikesi yaşıyorlar. Sezer ve Serdar gibi bazı futbolcuların maça hiç konsantre olamadıkları görülebiliyordu. Bir de tutkulu Eskişehir tribünlerinin boş olması takımın oyunundaki aksaklıkların üzerine kaymak olmuş. Tüm bunlara rağmen ilk yarıda buldukları pozisyonlar vardı ve golün ardından ikinci yarıya da çok etkili başladılar. Özellikle Sissoko'nun ve Lawal'ın çabaları, orta sahada kazandıkları toplar, oyun üstünlüğünün tamamen Eskişehir lehine olmasını sağladı ikinci yarıda.

BÖYLE GİTMESİ ZOR

G.SARAY'IN yukarıdaki şampiyonluk yarışından kopmamak için özellikle de Fenerbahçe'nin puan kaybettiği bir haftada, Eskişehir'in ise lige tutunabilmek için şiddetle 3 puana ihtiyacı vardı. Şimdi böyle bir gerçek ortada dururken kazanmak için ne yapılabilirdi?.. Galatasaray için ilk yarı başında yapılan Olcan değişikliğinin bir etkisinin olmadığını gördük. Hamza Hoca'nın yaptığı değişiklikler bizleri hemen pozisyon hesaplarına sokuyor. Tek bir oyuncuyla Muslera dışında neredeyse tüm futbolcuların yeri değiştiğinden, ‘kim nereye geçti' durumunda sahaya bakarken buluyoruz kendimizi. Sistemle değil de sürekli oyuncuların yerleriyle oynaması takım içindeki uyumsuzluğu artırıyor ve top kayıplarının çoğalması G.Saray kalesine pozisyon olarak geri dönüyor.

MAÇIN son 10 dakikasına kadar daha çok zorlayan ve direkten dönen toplarla gol kaçıran taraf Eskişehirspor oldu. Ellerindeki kadro ile yapılabileceklerin maksimumunu yaptı. Ancak malum, futbol bu. Tam orta sahaların ortadan kalktığı, direkt kalelere geçilen 87. dakikadan sonra defansın hatasında Selçuk'un kaydettiği golle çok ihtiyaç duyulan 3 puanı alan taraf Cimbom oldu. Ama çok, çok zor oldu. Elbette ki kötü oynarken kazanmak çok önemli şampiyonluk yarışında, ona sözüm yok. Ancak bu dağınık görüntü, bu etkisiz futbol nereye kadar Galatasaray'ı taşır, işte onu bilemiyorum.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek