SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Mısır’da 22 taraftarın öldüğü dünkü olaylar nedeniyle lig maçlarının askıya alındığı bildirildi.

Futbol Federasyonu’ndan yapılan açıklamada, Zamalik ile Enppi takımları arasındaki futbol maçı öncesinde yaşanan “üzücü” olaylar dolayısıyla ligdeki karşılaşmaların süresiz olarak ertelendiği belirtildi.

Port Said kentinde 1 Şubat 2012’de oynanan bir futbol müsabakasında meydana gelen şiddet olaylarında 72 kişi hayatını kaybetmişti. Bu olayın ardından futbol maçlarına ara verilmiş, daha sonra seyircisiz olarak müsabakalar oynanmaya başlamıştı. Mısır Futbol Federasyonu’nun karşılaşmalara yeniden seyirci alınması yönündeki kararının ardından 10 bin seyirci sınırı getirilmişti.

Zamalik-Enppi futbol takımları arasında dün oynanacak olan Kahire’nin doğusundaki Hava Savunma Stadyumu’na büyük çoğunluğu biletsiz 30 bin seyirci zorla girmek istemiş, çıkan arbede sırasında 22 kişi yaşamını yitirmişti.

Öte yandan Zamalik takımı taraftarları birliğinin resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, söz konusu olaylarda 28 kişinin hayatını kaybettiğini iddia etti.

Olayların arkasında Müslüman Kardeşler Teşkilatı ve 6 Nisan Hareketi’nin olduğu öne sürülmüş ancak bu iddia taraflarca yalanlanmıştı.