SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Göztepe taraftarları Gençlik ve Spor bakanı Akif Çağatay Kılıç’a seslenerek statları konusunda yaşanan mağduriyetin düzeltilmesini talep etti. Göztepeliler.com, Göz Göz TV, Göztepe.com, Göztepe TV, Göz Göz Avrupa platformunda paylaşılan çağrı mektubu ile taraftarlar geçtiğimiz hafta kente gelerek statlarda inceleme yapan bakan Kılıç’a isteklerini iletti.

“Sayın Bakanımız,

İzmir'imize ve Göztepe'mize yeni stadlar kazandırılmasına ilişkin çalışmalarınızı ve görüşlerinizi, basına yansıyan açıklamalarınızdan ve haberlerden dikkatle takip ediyoruz.

Uzun yıllar sonra da olsa, İzmir'imize ve Göztepe'mize yönelik stadlar yapılması konusu bizleri heyecanlandırmıştır. Bu yöndeki çabalarınız ve çalışmalarınız için öncelikle TEŞEKKÜR EDERİZ.

Ancak, hemen ilk başta belirtmek isteriz ki; Gürsel Aksel Tesisleri'mize yapılacağını duyurduğunuz 15 BİN kapasiteli stad Göztepe'mizin geleceğine yönelik iddialarımıza uygun ve hedeflerimizi karşılayabilecek YETERLİLİKTE DEĞİLDİR.

Çünkü; yapılacak stadın ömrünün EN AZ 50 YIL olacağını düşündüğümüzde, yapılacağını açıkladığınız 15 BİN kapasiteli bir stad Göztepe'mizin potansiyelinin ve vizyonunun dar bir çizgiye çekilmesi demektir.

Ve Göztepe'mize 15 BİN kapasiteli bir stadı yeterli görmek; haddinizi bilin, ülkemiz futbolunda hegemonya kurmuş 3'lü İstanbul oligarşisi ile rekabeti aklınızdan geçirmeyin, hele ki Avrupa'yı hayal bile etmeyin anlamı taşımaktadır.

Ayrıca mevcut stad projelerinde; deplasman takımları taraftarlarına, basına, localara ve güvenlik birimlerine ayrılacak alanlar da hesaba katıldığında, ortaya ciddi bir kapasite düşümü çıkacağından İzmir'in en fazla taraftarına sahip Göztepe'mizin 15 BİN KAPASİTELİ STADA MAHKUM EDİLMESİ KABUL EDİLEMEZ.

Bir diğer arz etmek istediğimiz önemli husus da, Göztepe'mizin doğduğu yer olan semtimiz ve Gürsel Aksel Tesisleri'mizle ilgilidir. Göztepe'mizin semtle bağını kuran, güçlendiren ve gelecek nesillere ruhunu kazandıran Gürsel Aksel Tesisleri'miz korunarak, mevcut hali iyileştirilerek altyapımızın ve semt sakinlerimizin kullanımına sunulmaya devam edilmelidir.

Gürsel Aksel'e stad yapmak sadece kapasite olarak değil, aynı zamanda semt dokusuna zarar verecek ve maç günlerinde özellikle deplasman takım taraftarlarının geliş gidişleri bakımından da ciddi riskler ve sorunlar yaratacak bir projedir.

Sayın Bakanımız,

İzmir'imizin stad sorunlarının bir polemik konusu haline getirilmiş olmasından Göztepe taraftarları olarak fazlasıyla rahatsızız. Futbol tarihi ve taraftar sayısı Göztepe'mizle ve İzmir'imizle asla mukayese edilemeyecek çaptaki şehirlere, ilçelere, takımlara yapılan stadlar ve kapasiteleri hepimizce biliniyor ve görülüyorken, GÜRSEL AKSEL'E 15 BİN KAPASİTELİ STAD yapılmak istenmesi ihtiyaçlarımıza cevap vermekten ve hedeflerimizi karşılamaktan uzak bir projedir. Bu yüzden de mevcut projenin yerine, başta kulübümüz ve taraftarlarımız olmak üzere kent yönetimlerimizle, konunun uzmanı akademik meslek odalarıyla beraber yeni bir yer üretilerek ihtiyaçlarımızı ve hedeflerimizi karşılayacak en az 25 BİN kapasiteli UEFA Standartlarında bir stadın yapılması sağlanmalıdır.

Özetle; yukarıda da ifade etmeye çalıştığımız gibi stad konusu, mevcut haliyle GÖZTEPE'MİZİN VE SEMTİMİZİN GELECEĞE YÖNELİK ÇIKARLARI BAKIMINDAN NE YAZIK Kİ KABUL EDİLEBİLİR DEĞİLDİR. Bu bağlamda, hakkımız ve ihtiyacımız olan stadımızın UZUNDERE bölgesi öncelikli olmak üzere çok daha uygun bir yere yapılması için desteklerinizi istiyor, çalışmalarınızı bekliyoruz.

Saygılarımızla,”