SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fildişi Sahili’nde şampiyonluk coşkusu

Afrika Uluslar Kupası finalinde Gana'ya penaltı atışlarıyla üstünlük sağlayan Fildişi Sahili'nin şampiyonluğu, ülkede coşkuyla karşılandı.

Güncellenme: 13:48, 09/02/2015
Fildişi Sahili’nde şampiyonluk coşkusu

Fildişi Sahili Milli Takımı’nın Afrika Uluslar Kupası’nı kazanması, ülkede sevinç gösterilerine sahne oldu.

Afrika Uluslar Kupası finalinin ardından sokağa çıkan binlerce kişi, 23 yılın ardından kupa kazanmasının coşkusunu yaşadılar. Fildişi Sahili bayrağının renklerine boyayarak yaşayan binlerce taraftardan biri olan Camara Mahamadou, milli takım oyuncularına teşekkür etti.

Fildişi Sahili Milli Takımı’nın formasını giyen bir genç de “Bu nesil kupayı aldı. Gururluyum ve bu başarıyı çocuklarıma, torunlarıma anlatacağım” dedi.

Sevinç gözyaşları içindeki başka bir taraftar ise uzun süre acı çektiklerini, ağladıklarını, Fildişi Sahili Milli Takımı’nın formasını giydikleri için aşağılandıklarını ifade ederek, kupa sayesinde bunların geride kaldığını vurguladı.

Fildişi Sahili Milli Takımı Taraftarları Derneği’nden bir yetkili ise 23 yıldır bu kupayı beklediklerini söyledi. Teknik direktörleri Herve Renard’ın “dahi” olduğunu ileri sürek taraftar derneği yetkilisi de Fransız çalıştırıcıya teşekkürlerini iletti.

Ekvator Ginesi’nde düzenlenen 30. Afrika Uluslar Kupası’nın dünkü finalinde Fildişi Sahili Milli Takımı, normal süresi ve uzatma dakikaları 0-0 biten maçta Gana’ya penaltı atışları sonucunda 9-8 üstünlük sağlayarak 23 yıl sonra kupanın sahibi oldu.