SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Böyle futbol olmaz olsun!

Tahrir olayları sırasında ön planda yer alan Zamalek takımının Ultras White Knights taraftar grubundan 22 kişi, ENNPI maçı öncesinde çıkan olaylarda öldürüldü.

Güncellenme: 08:49, 09/02/2015
Böyle futbol olmaz olsun!

Kahire'de Mısır Futbol Ligi'nde oynanan Zamalek – ENNPI maçı öncesinde çıkan olaylarda en az 22 taraftarın öldürüldüğü belirtildi.

Resmi açıklamaya göre olaylar, Zamalek taraftar grubu Ultras White Knights’ın ENNPI maçına biletsiz girmek istemesi ve buna polisin müdahalesiyle başladı. İçişleri Bakanlığı'nda yapılan açıklamada taraftarların zorla stada girmeye çalıştıkları belirtildi ve “Zamalek taraftarının kamu malına zarar vermesi engellendi” ifadeleri kullandı.

Taraftarlar ise sosyal medyada polisin sadece biber gazı değil küçük demir mermiler de kullandığını iddia etti.

PORT SAID OLAYLARINDA 79 TARAFTAR ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ Mısır’ın en önemli iki kulübü olan El Ahli ve Zamalek’in taraftar grupları Hüsnü Mübarek’in devrildiği olaylar sırasında Tahrir Meydanı’na çıkan önemli gruplardan ikisiydi. Bu olaylar sonrasında, 2012 yılında Port Said kentinde El Ahli ile El masri takımının maçları öncesinde de olaylar çıkmış ve çoğunluğu El Ahli taraftarlarından oluşan 79 kişi ölmüştü. Bu olaylar sonrasında Mısır’da futbol maçları uzun süre oynanmamış daha sonra ise kısıtlı sayıda taraftarların statyuma girmesine ve maçların oynanmasına izin verilmişti.

Bugünkü maç öncesinde de orduya ait Hava Savunması Stadyumu’ndaki maça yalnızca 10 bin kişinin girebileceği açıklanmıştı.

00

01