SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Afrika’nın en büyüğü Fildişi Sahili

2015 Afrika Uluslar Kupası, 120 dakikası 0-0 berabere biten ve kalecilerin penaltılarının sonucu belirlediği maçta kupayı kazanan Fildişi Sahili oldu.

Güncellenme: 09:46, 09/02/2015
Afrika’nın en büyüğü Fildişi Sahili

2015 Afrika Uluslar Kupası penaltı atışları sonunda Gana’yı 9-8 yenen Fildişi Sahili’nin oldu. Ekvator Ginesi’nde düzenlenen 2015 Afrika Uluslar Kupası’nın final maçı Fildişi Sahili ile Gana’yı karşı karşıya getirdi. 120 dakikası ciddi gol pozisyonları anlamında zayıf geçen final maçının sonucunu penaltı atışları belirledi.

Fildişi Sahili 2-0 geride başladı İlk atış hakkını elde eden Gana kullandığı ilk iki penaltısını gole çevirdi. Buna karşın Fildişi Sahili biri direğe, diğeri de dışarıya olmak üzere iki penaltıdan yararlanamadı. Gana ise bu avantajı iyi kullanamadı ve 3. ve 4. penaltıları kaçırdı. Bu arada Fildişi Sahili iki penaltıyı da gole çevirdi ve son penaltılar öncesi 2-2’lik eşitlik yakalandı. Bu andan sonra iki takımda üst üste 6 penaltısını gole çevirdi. Gana’da penaltı atma sırası kaleci Razak’a geldi. Razak’ın vuruşunu meslektaşı Barry çıkardı ve avantaj bu kez Fildişi Sahili’ne geçti. Son penaltı için topun başına geçen kaleci Barry, Razak’ı bu kez da gol atarak mağlup etti ve bu golle Fildişi Sahili kupaya uzandı.

Ganalı futbolcular yıkıldı Barry’nin penaltısıyla kupa hayalleri bir başka zamana kalan Ganalı oyuncular, çok yaklaştıkları şampiyonluğu kaçırdıktan sonra adeta yıkıldı. Pek çok oyuncu kendini yere bırakırken, Ganalı Ayew o kadar çok üzüldü ki Fildişi Sahili Teknik Direktörü Herve Renard, Ayew’i sakinleştirmek için uzun süre uğraştı. Fildişi Sahili bu turnuvadaki başarısıyla tarihinde 2. kez Afrika Uluslar Kupası’nı ülkesine götürmeyi başarmış oldu.