SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Vahid taktiği!

8 Şubat 2015

Eğer maç öncesinde yaşananlar 2-3 gün naklen yayınlansaydı kimse bu maçın 90 dakikasını beklemezdi. Trabzonspor Başkanı'nın hakemi araması, ‘sahadan çekerim' açıklamaları maçın geneline yansımadı. Hakem, normal yönetmesi gerekeni yönetti. Fenerbahçeli oyuncular ilk devrede hakeme psikolojik baskı kurmaya çalıştı ancak Yıldırım sakin ve doğru kararlar verdi. Yıldırım'ın baştan sonraki tavrı bu maç berabere bitsindi. Verdiği kararlardan bunu okuduk.

Oyuna bakarsak, Fenerbahçe maça baskıyla başlayıp 10 dakika sonra sakinleşti. Sağdan Gökhan etkili, soldan Caner yavandı. Ersun Yanal ilk devrede Sefa'yı alarak, Yusuf'u sağ açığa, İshak'ı da Gökhan'ın önüne koydu ki akıllıcaydı. Fenerbahçe hücum oynamak isterken oyunu arkada da tuttu. Daha doğrusu Trabzonspor, geriyi iyi kapattı. Rakibe boş alan vermediler. İkinci devrede klasik Fener baskısıyla başladı. Net pozisyonlar da buldular. Emenike'nin atamadığı Trabzonspor için de kırılma anıydı.

Anlamadığım şu; hücum etmesem de olur diyen Trabzonspor'a karşı Fenerbahçe beklenen baskıyı kuramadı. Üstelik Aykut gibi oyuncular top kayıpları yapmasına rağmen. Fenerbahçe'de Alper, Gökhan dışında hücuma destek veren çıkmadı. Emenike de çoğu kez tek başına yanlızları oynadı. Aynı yanlızlığı Cardozo ile Trabzon yaşadı. Cardozo kaç kez topla buluştu emin değilim. Fenerbahçe Trabzonspor'u savunmadı, kendiyle cebelleşti daha çok. Ön alanda baskı kurdular. Ancak Trabzonspor dirençliydi. Oyunu sahanın her tarafında tutmayı başardılar. Zamana ve ekonomik oynadılar.

Özetin özeti şu; Trabzonspor hakeme takılmadan ama oyun da oynamadan 1 puan aldı. Biraz oynamayı denese, öne gitse, gol atabilir miydi? Belki… Ancak bordo-mavililer tam anlamıyla Vahid hocanın istediği gibi bir oyun oynadı. Kulakları çınlasın! Fenerbahçe 3 forvetle bile istediklerini yapamadı. Webo'nun son anda kaçırdığı Trabzon şansıydı. Trabzonspor'un bu konumda kaybetmemesi önemliydi. Ben bu 1 puana 3 puan derim. Trabzonspor'u ligde yukarının hemen altında tutar. Hakem için de ne şiş yandı ne kebap…

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek