SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türk futbolu bu hale nasıl geldi?

8 Şubat 2015

KARŞILAŞMA öncesi maçın hakemi Bülent Yıldırım hakkında bir takım spekülasyonlar vardı. Bir de İbrahim Hacıosmanoğlu'nun maçın hakemi ile bir telefon görüşmesi yapması tansiyonun daha da yükselmesine neden oldu. Trabzon başkanının böylesi önemli bir maçtan önce hakemi aramış olması kesinlikle doğru bir davranış değil. Ancak aslında sorgulanması gereken durum İbrahim Hacıosmanoğlu'nu buna sevk eden nedenlerdir. Neden Türk hakmelerine güvenmiyor? Türkiye Futbol Federasyonu'na inancı yok mu? Asıl sorun ise burada.

GÖREV yaptığım dönemlerde buna benzer bir durumla ben de karşılaştım. Dönemin MHK başkanını arayıp o maçta görev almak istemediğimi dile getirdim. Benim yerimde başka bir hakem arkadaşım göreve atanmıştı. Bununla birlikte ben de o maçla ilgili hiç bir şekilde zan altında kalmadım. Bülent Yıldırım'ın da böyle bir ortamda bu maçtan alınması gerekirdi. Bülent Yıldırım'ın bu maçta verdiği tüm kararlar bir şekilde telefon görüşmesi üzerinden tartışılacaktır.

KARŞILAŞMAYA gelince maç öncesinde yaşanan olaylardan dolayı Bülent Yıldırım doğal olarak tedirgin bir görüntüdeydi. Karşılaşmasının 5 dakikikasında Alves'e ve dakika 24'te ise Sefa'ya gösterdiği sarı kartlar ağırdı.

EGEMEN KIRMIZI GÖRMELİYDİ

Dakika 21'de Salih, dakika 29'da ise Erkan'a gösterdiği kart tercihleri ise yerindeydi. Dakika 32'de Fenerbahçeliler tarafından beklenen penaltı pozisyonunda hakemin devam kararına saygı duyuyorum. Çünkü Özer burada önce topa müdahale ediyor. Dakika 51'de ise Aykut ile Egemen'in tartışmasında Aykut'un gösterdiği sarı karta haklıydı. Ancak Egemen'in sarı kartı yanlıştı. Egemen'in alenen rakibinin suratına attığı tokat sonrası oyundan ihraç edilmesi gerekiyordu. Ve bu dakikadan sonra 10 kişi kalması gereken Fenerbahçe'nin oyundaki hakimiyeti azalabilir miydi? Acaba Trabzonspor Başkanı, hakemlere ve TFF'ye güvenmeme konusunda haklı mıydı? Dakika 56'da Diego'nun penaltı beklediği pozisyonda ise bir ikili mücadekle vardı ve hakem orada da haklıydı. Dakika 57'de Cardozo'nun görmüş olduğu kartta Yıldırım'ın sarı kararı doğruydu. Dakika 74'te Hakan Arıkan'ı uyarmasına rağmen vakit geçirmeye devam etmesi sonucu gördüğü sarı kartta maçın hakemi haklıydı.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek