SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, Ceylan InterContinental Otel’de gerçekleştirilen Divan Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada özellikle Beşiktaş Kulübü Divan Kurulu Başkanı Yalçın Karadeniz’in ifadeleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Karadeniz’in 3 dönemdir divan başkanlığı yaptığını hatırlatan Orman, “(Önümü göremiyorum) dedi. Şimdi gözlerini açmıyor mu? Kendisi de başkanlık için aday olmayı düşünüyordu. Taşın altına elimizi koyduk” dedi.

Beşiktaş’ın vahim durumda olduğu yönündeki yorumlara rağmen futbol takımının durumunun ortada olduğunu anlatan Fikret Orman, hiçbir kulübe borçlarının olmadığını vurguladı.

Karadeniz’in “Şimdi gözlerimi açamıyorum” sözlerine yanıt veren başkan Orman, “Gözlerinizi açmak için birazcık bizim gibi bakın. Bizim gözlerimiz o kadar açık ki ben ve arkadaşlarım gece-gündüz çalışıyoruz. Mayıs ayında genel kurula gideceğiz. Orada konsolide edilmiş borcu hep birlikte konuşacağız” ifadelerini kullandı.

“KURUÇEŞME ADASI HAZİNENİN”

Fikret Orman, yapımı süren Vodafone Arena’nın localarını sattıklarını ve bu sonucun kendi güvenirliliklerini ortaya koyduğunu söyledi.

Orman, Galatasaray Kulübü’nün Kuruçeşme Adası’nın 3’te 1’iyle borçlarını ödeyebileceği yönündeki ifadeler üzerine “Kuruçeşme Adası Galatasaray’ın değil ki, hazinenin yerinde, neyi satacaklar” ifadelerini kullandı.

Kendilerinin kimseye el açmadan, kimsenin kapısında durmadan ve kimseden yardım istemeden bütün borçları ödediklerini vurgulayan Orman, rakiplerinin kendilerine saldırmasının asıl nedeninin de bu olduğunu savundu.

“Borçlanabilmek bir kabiliyettir” diyen Orman, “Borçlanabilme olsa kimse gitmezdi. Deniz bittiği için gidildi. Sanki yağıyordu da biz hazıra konduk. Beşiktaş borçlanıyordu biz hazıra geldik. Bizim her şeyden evvel adamlığımız var, güvenirliğimiz var. Biz kimseyi kandırmıyoruz, kimseye yalan söylemiyoruz. Her şeyimiz açıktır. Önümüzdeki günlerde çorabımıza bile reklam alacak bir kulübüz” şeklinde konuştu.

“BU DEĞİRMENİN SUYU NEREDEN GELİYOR”

Spor Toto Süper Lig’de bu sezon Beşiktaş’ın şampiyon olacağını savunan başkan Orman, konuşmasında zaman zaman ses tonunu yükselterek, “Bunu konuşacağınıza, gelmişsiniz 2 bin 500 lirayı konuşuyorsunuz. Bu değirmenin suyu nereden geliyor? Beşiktaş’ın borcunun bilinmediği söyleniyor. Sayın Divan Başkanı! Muhasip üyemiz var, denetleme kurulumuz var. Gelin hep beraber oturalım kulübün borcuna bakalım. Sanki bunu gizliyormuşuz, abidik gubidik işler içinde bizi göstermek Beşiktaş’a yakışmaz” ifadelerini kullandı.

“2016’DA YENİDEN ADAYIM”

Fikret Orman, 2016’da yapılacak olağan genel kurulda başkanlığa yeniden aday olacağını, borcun ödenecekse kendileri tarafından ödeneceğini dile getirdi.

Orman, hiçbir yerden kaçmadıklarını, UEFA, SPK, devlet, özel kuruluşlar ve denetleme kurulunun kendilerini denetlediğini vurgulayarak, “Bizi gizliyormuşuz pozisyonunda göstermek ayıp olur” diye konuştu.

Başkan Orman, “kelle avcılığı” yapmadıklarını ancak kimsenin kendisine, annesine ve eşine küfredemeyeceğini vurguladı.

Üyelerin de kendisine küfür ettirmemesi gerektiğini kaydeden Orman, “Oy vermişsiniz vermemişsiniz önemli değil ama Beşiktaş’ı temsil eden, Beşiktaş Kulüp Başkanı’na küfür eden başkanı adam diye anlatmayın” diye görüşlerini aktardı.

Fikret Orman, stat için şu ana dek 165 milyon liraya yakın para harcadıklarını ve kaba inşaatın bitmesiyle bu işlerin yüzde 60’ın geride bırakacaklarını söyledi.

Rakip kulüp yetkililerinin Beşiktaş’ın parasının olmadığı, marka değerinin bulunmadığı yönündeki açıklamalarına yanıt veren Orman, “Nezaket, spor ahlakıdır. Kendi camialarının arkasında taraftarlarını toplamak için Beşiktaş’ı alet etmesinler. Bir düşman yaratıp kenetlenmeye çalışmasınlar. Bunlar centilmenliğin olduğu yere yakışmayan davranışlardır” diye konuştu.

Orman, raporları divan üyelerine verememeleri yönündeki sıkıntıyı gidermek için kendilerinin divan kurulu toplantısının ertelenmesi yönünde talepte bulunduğunu ancak toplantının yapılması yönünde kararın çıktığını kaydetti.

Beşiktaş’ın raporlarının gizlenecek durumda olmadığına dikkati çeken Fikret Orman, “Anonim şirket, halka açık şirkettir. Hem dışarıdan hem denetleme kurulu tarafından denetlenen bir kulüptür. Raporlar 15 gün içinde elinizde olacak” ifadelerini kullandı.

“KURUÇEŞME ADASI POLEMİĞİ”

Toplantıda kulüp başkanı Fikret Orman ile Divan Kurulu başkanı Yalçın Karadeniz arasında zaman zaman karşılıklı sataşmalar oldu.

Orman’ın, Kuruçeşme Adası’nın hazineye ait olduğu yönündeki açıklamasına yanıt veren Karadeniz, “Galatasaray, adayı şahıslardan almıştır. Ben biliyorum. ‘Bizim adamlığımız var’, tabii ki adamlığınız var. Sizin adamlığınıza da kimseye laf söyletmeyiz. Söylediklerinizin altına imza atarım” diye konuştu.

Yalçın Karadeniz, Orman’ın divan toplantısının ertelenmesi yönündeki talebi konusunda şunları söyledi:

“Bir hafta sonra olsa ne olurdu? Sayın başkan çok meşgul olduğu için farkında değil. Anayasamıza göre toplantının ocak sonuna kadar yapılması gerekiyordu. 25 Ocak için karar aldık. Benden şubat ayında olması için talepte bulundular. 15 gün süre verdik.”

Toplantıda bir başka tartışma konusu da eski yönetimden devralınan borç miktarı ile ilgili oldu.

Bu konuya açıklık getiren Beşiktaş Kulübü Denetleme Kurulu Başkanı Feyyaz Tuncel, “Devralınan miktar 431 milyon liraydı. Dışarıdan denetleme yapan kuruluş 575 milyon lira olarak kendi düşüncelerini yansıtmışlardı. Denetleme kurulunun raporunda 431 milyon küsur olarak yer aldı” ifadelerini kullandı.