SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Galatasaray Kulübü, THY Avrupa Ligi Top 16 turu E Grubu 6. hafta mücadelesinde İsrail’in Maccabi Electra takımına uzatmada 97-94 yenilen Galatasaray Liv Hospital Erkek Basketbol Takımı’nın, maçın bitimine 6 saniye kala haksız bir şekilde galibiyetinin çalındığını savundu.

Sarı-kırmızılı kulüpten “Basketbol katledilmesin” başlığıyla yayımlanan açıklamada, maçın hakemlerinin Galatasaray Liv Hospital’ı galibiyete taşıyacak basketi ayrımcılık yaparak hatalı bir şekilde vermediği öne sürülerek, şu ifadeler kullanıldı:

“THY Avrupa Ligi’nde Türkiye’yi başarıyla temsil eden Galatasaray Liv Hospital Erkek Basketbol Takımı’nın geçen senenin Avrupa şampiyonu Maccabi Electra’yı mağlup ederken bitime 6 saniye kala haksız bir şekilde galibiyeti çalınmıştır. Türk Hava Yolları’nın ana sponsoru olduğu Avrupa’nın en büyük basketbol organizasyonunda maçın hakemleri, Galatasaray Liv Hospital’ı galibiyete taşıyacak basketi ayrımcılık yaparak hatalı bir şekilde vermemiş ve tenezzül edip pozisyonun tekrarını dahi izlememişlerdir.”

Sarı-kırmızılı basketbolcuların haklarının gasp edilmesine izin verilmeyeceğinin bildirildiği açıklamada, “Galatasaray Kulübü, erkek basketbol takımına yapılan bu çifte standardı kınamaktadır ve hukuk çerçevesinde bütün mercilere başvurma kararını almıştır. Türk ve Avrupa basketbol kamuoyunu böyle bir ayrımcılık ile ilgili olarak uyarıyor ve Galatasarayımıza alın teri döken basketbolcuların haklarının gasp edilmesine izin vermeyeceğimizi bildiriyoruz” denildi.